Etiketa: is_tag

Raporti për shkëmbimin e territoreve në Kosovë. Kosova ‘merr vetëm Preshevën”,… dhe dorëzon të gjitha.
Nga: gazeta Zëri/ Gazeta “Zëri” ka arritur ta sigurojë një raport të hartuar nga gjashtë ekspertë serbë dhe të përkrahur nga Fondacioni për Shoqëri të Hapur në Beograd, në të cilin paraqiten sk...
Sonja Biserko, aktiviste serbe e të drejtave: ‘Demaçi, legjendë e Ballkanit!’
Aktivistja për të drejtat e njeriut nga Serbia, Sonja Biserko, në një shkrim me rastin e vdekjes së Adem Demaçin e ka cilësuar atë si mbrojtësin më të spikatur të të drejtave të njeriut, shkruan E...
Negociatat Serbi- Kosovë/ Shtypi gjerman: ‘Si një film i njëanshëm’
Shkruan: DW/ Pas takimit të pasuksesshëm të mërkurën mes presidentit të Kosovës, Thaçi dhe atij serb, Vuçiq, shtypi gjermano-fon i kushton vëmendje ngecjes së negociatave mes dy vendeve por edh...
Serbia fajëson bombat e NATO-s në vitin ’99 për shtimin e sëmundjes së kancerit. Reagon SHBA.
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka fajësuar bombardimet e NATO-s për rritjen e numrit të personave të diagnostikuar me kancer në Serbi. Ai ka thënë se municioni me uranium të varfëruar është nj...
Pyeten serbët: “Doni BE pa Kosovë?, apo Kosovë pa BE?” Shumica: “Kosovë pa BE”.
Rezultatet e hulumtimit të Institutit për Çështje Evropiane nga Beogradi, shumica dërrmuese e qytetarëve të Serbisë, nëse do të duhej të zgjedhin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, do ta zgjidhnin Koso...
Polici ia mban revolen në kokë ministrit serb Rikallo gjatë arrestimit të Gjuriq
Ministri i Bujqësisë Nenad Rikallo ishte prezent kur policia e Kosovës arrestoi Drejtorin e të ashtuquajturës Zyrë për Kosovë në Serbi, Marko Gjuriq. Gjuriq po merrte pjesë në një tubim me serb...
BE kërkon qetësi nga Kosova dhe nga Serbia/ Arrestimi i Gjuriq
  Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë të tregojnë përmbajtje, në mënyrë që situata në Kosovë të mos përshkallëzojë. Kocijançiq ka thë...
Gjuriq Deportohet në Merdar
Institucionet e Kosovës kanë vendosur ta deportojnë Marko Gjuriq nga pika kufitare e Merdares pë në Serbi, raporton Kallxo.com. Vendimi është marrë pak minuta pasi ai është sjellë në stacio...
Kosova arreston Marko Gjuriq, shef i Zyrës për Kosovën në Qeverinë Serbe. Tension mes palëve. A do të ndërhyjë Rusia?
  Policia e Kosovës ka arrestuar Marko Gjuriçin, shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, sepse ka hyrë ilegalisht në veri të Mitrovicës, raportojnë mediat lokale. Sipas medieve në ...
Mes liderëve botëror, në Serbi besohet më shumë Vladimir Putin
Presidenti rus Vladimir Putin gëzon besimin më të madh nga qytetarët e Serbisë mes liderëve të huaj. Kështu tregojnë të dhënat e një studimi të fundit të kryer nga e përditshmja e Beogradit, Po...