Etiketa: is_tag

Lufta në Ukrainë/ Rama: Të përgatitemi për çdo skenar, edhe për shkurtime dramatike të energjisë dhe naftës!
Shqipëria nuk kërcënohet ushtarakisht nga lufta në Ukrainë, por kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar qytetarët që të përgatiten psikologjikisht për skenarër më të këqinj të mundshëm të pasojave ...
Shqipëria po e përfaqëson më së miri Evropën
 Deklarata e ambasadorit të përhershëm të Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Ferit Hoxha, ka marrë vlerësimin e shumë personaliteteve ndërkombëtare. Një ndër këta edhe Wo...
MEPJ: Shqiptarët të largohen sa më parë nga Ukraina.
 Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme në Shqipëri, ka bërë zyrtarisht thirrje për gjithë shtetasit shqiptarë, të cilët ndodhen në Ukrainë, që të largohen sa më parë nga aty dhe nuk re...
Tensionet në Ukrainë, Rama: Shqipëria rol aktiv në këtë çështje, një qëndrim me SHBA në OKB
Shqipëria do të ketë rol aktiv në vendimmarrjen në Këshillin e Sigurimit në lidhje me tensionet Ukrainë-Rusi. Përmes qëndrimeve të unifikuara me SHBA, Shqipëria do të ketë bashkëautorësinë në plan...
SHBA dhe Shqipëria, “bashkëpenëmbajtëse” për çështjen e Ukrainës
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, theksoi gjatë konferencës para mediave se qeveria ka marrë konfirmimin përfundimtar nga DASH se Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria do të jenë “bas...
Ish-gjenerali i NATO-s flet për bazën amerikane në Shqipëri, tregon arsyet pse u zgjodh ky vend
SHBA ka planifikuar të ngrejë një bazë ushtarake në Shqipëri, si një lëvizje për të garantuar stabilitetin e rajonit dhe një qasje më të thjeshtë ushtarake në pjesën e Evropës Lindore. Mbi këtë...
Shqipëria merr sot mandatin dy vjeçar si anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.
Me hyrjen e vitit të ri 2022, Shqipëria nisi zyrtarisht mandatin e saj dy-vjeçar si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurisë së Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Kjo ngjarje është ...
Shqipëria ka provuar një rritje të volumit të transportit të mallrave me 3.6% në tetor.
Nga: Klevis Hoxhaj Me plot 3,6 % më shumë volum mallrash të ngarkuara dhe shkarkuara në porte gjatë muajit tetor të vitit 2021, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020, Shqipëria ka ...
Negociatat për BE/ Bullgaria: Shqipëria të vlerësohet “e pavarur” nga MAqedonia e Veriut.
Mediat maqedonase kanë raportuar fjalët e ambasadorit të Bullgarisë në Bashkimin Evropian, Rumen Aleksandrov, se vetoja e autoriteteve bullgare ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut nuk do të hi...
“Si mendojnë të na ndihmojnë ndotësit e mëdhenj, ne që jemi jondotës?”/ Edi Rama
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thjesht një pyetje, të cilën e shtron përpara krerëve të qeverive pjesëmarrëse në Organizatën e Kombeve të Bashkuara: “Si mendojnë të na ndihmojnë ndotësit ...