Etiketa: is_tag

Sulmet mbi Siri/ Shtetet e Bashkuara shpallin sanksione ndaj ministrive të Turqisë.
Shtetet e Bashkuara ka vendosur sanksione mbi ministritë turke dhe mbi zyrtarët e lartë të qeverisë në përgjigje të sulmit ushtarak të vendit ndaj Sirisë veriore. Presidenti Donald Trump gjitha...
Trump: Turqia do përballet me ‘sanksione të mëdha’ mbi sulmet në Siri
Uashington (AFP) - Presidenti amerikan Donald Trump paralajmëroi të hënën se Turqia do përballet me sanksione të menjëhershme në lidhje me inkursionin e saj në veri-lindje të Sirisë kundër milicis...
BE dënon ofensivën Turke mbi Sirinë
Luksemburg (AFP) - Shtetet anëtare të BE u bashkuan të hënën për të dënuar ofensivën e Turqisë në Siri, por ndaluan imponimin e një embargoje armësh, duke hapur rrugën e sanksioneve ndaj Ankarase ...
Trump thotë se mes Turqisë e Kurdëve ka tre zgjidhje; sugjeroj të tretën.
Uashington (AFP) - Presidenti amerikan Donald Trump sugjeroi të enjten se Uashingtoni mund të ndërmjetësonte midis Turqisë dhe grupeve Kurde pasi Ankaraja filloi një ofensivë ushtarake kundër Kurd...
Turqia fillon ofensivën tokësore në Siri, tha Ministria e Mbrojtjes.
Stamboll (AFP) - Forcat turke të mbështetura nga militantët sirianë filluan një ofensive tokësore në territorin Sirian si pjesë e operacionit të tyre kundër forcave kurde, tha të mërkurën ministri...
Operacioni ushtarak i Turqisë në Siri “duhet ndaluar”, thotë MJ francez
  Paris (AFP) - Ministri i Jashtëm i Francës dënoi të mërkurën sulmin e Turqisë në zonat e kontrolluara nga kurdët në verilindje të Sirisë, duke thënë se ofensiva "duhet të ndalet". "Aj...
Forcat amerikane në Siri fillojnë tërheqjen nga kufiri me Turqinë
Qamishli (Siri) (AFP) - Forcat amerikane në veri të Sirisë kanë filluar të tërhiqen nga zonat përgjatë kufirit me Turqinë, tha të hënën një forcë e udhëheqjes Kurde dhe një monitorues lufte. Fo...
Shtëpia e Bardhë: Forcat e Sh.B.A do të qëndrojnë mënjanë ndërsa Turqia lëviz në Siri
  7 Tetor (UPI) - Shtëpia e Bardhë tha se do të largojë trupat e Sh.B.A nga veriu i Sirisë përpara një avancimi ushtarak të Turqisë për të dëbuar forcat Kurde nga rajoni. Në një deklara...
Turqia do të “pastrojë terroristët” nga Siria, tha ministri i jashtëm
Stamboll (AFP) - Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha të hënën se Turqia do të "pastrojë terroristët" në Siri pas njoftimit të SHBA se nuk do të kundërshtonte një operacion turk kundër mil...
Ndihmësi i Trump: Tërheqja nga Siria në pritje të ‘kushteve’
JERUSALEM (AP) — Xhorxh Bolton, këshilltari për sigurinë kombëtare te Presidentit Trump thotë se tërheqja e ushtrisë amerikane nga Siria verilindore është e kushtëzuar në mundjen e mbetjeve të gru...