Etiketa: is_tag

Aksioni kundër mashtrimit për viza amerikane/ Reagon ambasada e SHBA në Tiranë: Të përkushtuar të punojmë me partnerët tanë
Një aksion i zhvilluar mes Policisë së Shtetit Shqiptar, Prokurorinë e Tiranës mes Njësisë së Hetimit Kriminal të Shërbimit Diplomatik të Sigurisë së Departamentit të Shtetit të Departamentit Amer...
Pas liberalizimit të vizave, 150 mijë qytetarë e lanë Kosovën në janar, njejtë me para luftës
Liberalizimi i vizave në muajin janar ka sjellë largimin në masë të shqiptarëve të Kosovës. Autoritetet informuan mediet se në katër javët e para të vitit 2024, 150 mijë qytetarë u shpërngulën ...
Parlamenti Evropian i thotë po liberalizimit të vizave për Kosovën
Parlamenti Evropian këtë të martë i ka thënë po liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.  Anëtarët e Parlamentit Evropian votuan pro liberalizimit të vizave për Kosovën dhe me 19 prill pri...
Qytetarët shqiptarë do të udhëtojnë pa viza drejt Kinës. Rama: Marrëveshja hyn në fuqi pas 30 ditësh
Duke nisur nga ky vit, qytetarët shqiptarë do mund të udhëtojnë drejt Kinës pa patur nevojë që të marrin vizë. Lajmi është bërë me dije nga kreu i qeverisë Edi Rama, i cili thekson se marrëveshja ...
Ambasadorët e BE-së pajtohen për liberalizimin e vizave për Kosovën
10 vjet pasi Komisioni Europian i dha Kosovës udhërrëfyesin për çështjen e liberalizimit të vizave, shtetet anëtare janë pajtuar të lejojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës në hapësi...
Hiqet nga agjenda liberalizimi i vizave për Kosovën! Presidenca çeke: ‘Ka tensione në veri!’
Nga: Radio Europa e Lirë Propozimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, i cili parasheh lëvizjen e lirë jo më larg se data 1 janar e vitit 2024, u hoq nga agjenda e takimit të sotëm të ambas...
Yuri Kim jep lajmin e mirëpritur: Zgjatet me 10 vite viza amerikane për shqiptarët!
 Duke filluar nga 1 prilli, vlefshmëria për një vizë të re turistike apo biznesi do të zgjatet nga tre në dhjetë vjet për qytetarët shqiptarë.  Kjo do të thotë se nëse jeni një qytetar ...
ETIAS dhe frika për kthimin e vizave/ BE tregon çfarë është ETIAS dhe cila ështe e vërteta.
Duke nisur nga data 1 janar e vitit 2021 të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë në vendet Shengen do të përballen me një sistem të ri të vizave.  Ky program i quajtur sistemi i autorizimi dh...
Shtetet e Bashkuara i bën thirrje BE për liberalaizimin e vizave me Kosovën.
Komiteti për Punë të Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, i bëri thirrje Këshillit të Bashkimit Evropian, që të përmbushë premtimin ndaj Kosovës, duke i siguruar liberalizimin e vizave. K...
KE refuzon idenë për rikthimin e vizave për shqiptarët, reagon qeveria holandeze
Sot, Komisioni Europian i dha Holandës përgjigje negative për rikthimin e vizave për shtetasit shqiptarë. Në lidhje më këtë vendim, ka reaguar qeveria holandeze, përmes ambasadës, në Tiranë. Në...