Etiketa: is_tag

Ambasadorja Kim: Shqipëria e ka shumë të qartë cili është miku dhe cili armiku, Rusia dhe Kina kanë shumë pak ndikim në Tiranë. Ja tre prioritetet e mia në Shqipëri
Ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim, në një intervistë për Qendrën Evropiane të Studimeve mbi Sigurinë, George C. Marshall, është ndalur për të folur në një sërë çështjesh, që nga ndikimi ...
Soreca-Yuri Kim: ‘Vendi duhet të pastrohet nga të korruptuarit! dhe autorët e krimit’.
“Duhet të bëhen përpjekje për të luftuar korrupsionin, sidomos në fushën e pastrimit të parave dhe korrupsionin publik, si dhe krimin mjedisor”. Kështu u shpreh ambasadori i Bashkimit Evropian ...
JO ÇDO E KEQE VJEN PËR KEQ
Nga Astrit Patozi Kot e kanë dënuar aq rëndë me mospirje kafeje ambasadoren amerikane Yuri Kim. Se me ato që po shohim dhe dëgjojmë, "non grata" ia paska vlejtur shumë që këta të njihnin më...
Yuri Kim në Tropojë/ Mesazhi: E gëzueshme për mua të “kthehem në shtëpi” në malësitë e Shqipërisë
Ambasadorja amerikane Yuri Kim rikthehet për të dytën herë brenda vitit në Bajram Curri të Tropojës. Kjo vizitë sipas saj vjen si një premtim i mbajtur se ajo do ta hante atje Darkën e Falender...
75 vjet më parë përzunë Amerikën, çelet ekspozita. Yuri Kim: ‘Pavarësisht se çfarë mund të ndodhë brenda ose jashtë Shqipërisë, pozita e SHBA nuk lëkundët!’
‘Në emër të Amerikës’, kështu titullohet ekspozita e hapur në sheshin ‘Skëndërbej’ në kuadër të 75-vjetorit të largimit të misionit amerikan nga diktatura komuniste. E pranishme në çeljen e ekspoz...
Yuri Kim: “Non Grata” e Berishës u bazua në fakte, do shpallen edhe persona të tjerë në Shqipëri
Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim deklaroi për gazetaren Anila Hoxha në Top Channel se shpallja “non grata” ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjarët e tij nga SHBA-të u mbështet vet...
Ambasadorja Kim me kongresmenët amerikanë shfaqet në kryeministri, Rama publikon foton e Kim me 2 gishtat ‘V’ (Fitore)
Ditën e djeshme, ambasadorja e SHBA Yuri Kim njoftoi se në Shqipëri kishin mbërritur 3 anëtarë të kongresit amerikan me një mbishkrim në rrjetin social “Twitter” ku thoshte se gjatë ditës së sotme...
‘Qytetarë, rrini gati, nesër ka detaje!’, thotë Yuri Kim/ Mbërrijnë më Tiranë 3 anëtarë të Kongresit Amerikan.
Mbërrijnë në Tiranë anëtarë të Kongresit amerikan. Me anë të një njoftimi në rrjetin e saj social Twitter, ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka thënë se kishte mikrpitur në Tiranë 3 anëtarë të Kongresi...
Pas Sekretarit Blinken, Yuri Kim mesazh BE-së: Të fillojnë pa vonesë negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
SHBA dhe Bashkimi Europian pajtohen që rajoni i BB i përket BE -së dhe negociatat e pranimit Shqipëri, Maqedoni e Veriut duhet të fillojnë pa vonesë”, ka qenë mesazhi i rëndësishëm i diplomates am...
Yuri Kim thotë se Amerika është serioze në luftën kundër korrupsionit, qeveria juaj ‘të ndërmarrë veprime të vërteta’
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Shqipëri, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me zëvendëskryeministrin e Shqipërisë, Arben Ahmetaj. Fokus i këtij takimi ishte “dëshira për...