Etiketa: is_tag

Rama nderon ambasadoren Kim me ‘Yllin e Madh të Mirënjohjes Publike’. Bëri shumë për Shqipërinë
Kryeministri Edi Rama ka nderuar Ambasadoren amerikane Yuri Kim me ‘Yllin e Madh të Mirënjohjes Publike’. Ky titull vjen për ambasadoren pak ditë para se ajo të largohet nga vendi ynë me përfundim...
Detyra e re e Yuri Kim në DASH përfshin edhe Shqipërinë. “Jam e kënaqur për këtë, ndoshta jo të gjithë, por unë jam.”
Ndonëse do të largohet nga Shqipëria, në përfundim të mandatit të saj si ambasadore e SHBA, Yuri Kim duket se nuk do të ndahet nga vendi ynë. Në konferencën e fundit për mediat, diplomatja amer...
Yuri Kim konferencë lamtumire: ‘E plotësova misionin tim! Mos ndaloni, vazhdoni të ecni përpara!’
Yuri Kim po mban konferencën e fundit para se të lërë detyrën si ambasadore e SHBA-së në Shqipëri. Diplomatja amerikane tha se është mirënjohëse që pati mun...
A duhet Shqipëria të prishë marrëveshjen me MEK? Ja si përgjigjet Yuri Kim
Yuri Kim: Është një vendim që duhet ta marrë qeveria shqiptare, por një gjë është e qartë. Mbështesim të drejtën e Shqipërisë për të zbatuar ligjet e saj në vendin e saj. Ka terma të caktuara që z...
Begaj pret Yuri Kim, takimi i fundit në prag të ditës kur ambasadorja të dorëzojë detyrën
Presidenti Bajram Begaj ka zhvilluar sot një takim me ambasadoren amerikane, Yuri Kim, me rastin e përfundimit të misionit të saj diplomatik në vendin tonë. Presidenti e falënderoi ambasadoren për...
Yuri Kim emërohet zëvendës ndihmës sekretarja kryesore për Çështjet Evropiane, detyra me e rendesishme pas sekretarit te Shtetit
Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ka marrë një nga pozicionet më të rëndësishëm në Departamentin e Shtetit. Yuri Kim sapo është shpallur zyrtarisht si zëvendës ndihmës sekretarja kryes...
Lirimi i Tahirit/ Yuri Kim: Zhgënjyese për sistemin e drejtësisë!
Ambasadorja amerikane, Yuri Kim e ka cilësuar zhgënjyese për sistemin e drejtësisë, lirimin nga burgu të ish-minitrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe lënien e tij në masën e sigurisë “arrest shtëp...
Yuri Kim takim me anëtarët e KLGJ: Duhet drejtësia që Shqipëria të ecë përpara!
“Është koha për t’u shkëputur nga mënyrat e vjetra.” Ky është mesazhi që iu ka përcjellë ambasadorja amerikane, Yuri Kim anëtarëve të Këshillit të Lartë Gjyqësor gjatë një takimi të mbajtur ditën ...
Yuri Kim: Ditë historike, sot SHBA dhe aleatët e NATO-s janë më të fuqishëm se kurrë
Në Tiranë këtë të hënë është zhvilluar ceremonia për Defender Europë 2023, stërvitja me e madhe ushtarake amerikane në Europë. Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim është sh...
Kim pret prokurorët e SPAK: ‘Falenderime për deri sot, por është koha për metoda të reja kundër korrupsionit dhe krimit!’.
Ambasadorja amerikanë në Tiranë, priti sot në një takim prokurorët e SPAK, takim i cili vjen vetëm një ditë pas zgjedhjeve vendore të 14 majit. “Ne shprehim falënderime dhe respekt për këta pro...