Etiketa: is_tag

Zelensky: Dhjetëra mijëra të vrarë në Mariupol
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se dhjetëra mijëra civilë janë vrarë nga rusët gjatë sulmit në Mariupol. “Qyteti është shkatërruar, ka dhjetëra mijëra të vdekur, po...
Masakra në Bucha, Zelensky anulon takimin ballë për ballë me Putinin
  Një takim i Presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky ballë për ballë dhe sy më sy me presidentin rus Vladimir Putin ka pak gjasa të ndodhë. Në deklaratën e tij më të fundit, Zelensky ka ...
Zelensky paralajmëron zyrtarët rusë: ‘Fundi i jetës tuaj do të jetë pas hekurave!’.
Fjalimin e natës së vonë ai e ka kthyer në të përditshëm tashmë, duke iu adresuar jo vetëm kombit të tij por gjithë botës dhe këtë herë, me tone shumë të ashpra, Volodymyr Zelensky k...
Masakra në Bucha, Zelensky viziton qytetin: Ky është gjenocid
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vizitoi qytetin e Bucha, 37 kilometra larg kryeqytetit. Zelensky shkoi në spitalin e qytetit, ndërsa pa rrugën ku u shkatërruan makinat e blinduara ruse dhe ...
Zelenskyy: Perëndimit i duhet më shumë guxim për të ndihmuar Ukrainën
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy akuzoi Perëndimin si 'frikacakë', ndërsa vendi i tij lufton për të penguar trupat pushtuese të Rusisë, duke bërë një lutje të zemëruar që avionët luftarakë ...
Sean Penn kërcënon të shkrijë Oscarët nëse Zelenksyy nuk ftohet në Academy Awards
Aktori Sean Penn kërcënoi se do t'i "shkrijë" Oscarët e tij nëse presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy nuk i kërkohet të flasë në Çmimet e Akademisë. “Nëse do t'i rikthehet kësaj, unë do të ...
Zelensky, fjalim në samitin e NATO: ‘Na jepni 1% të 20 mijë tankeve tuaja!’
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbajtur një fjalim në Samitin e NATO-s, ku ka pasur vetëm një kërkesë. "Ju keni të paktën 20,000 tanke. Ukraina ka kërkuar një për qind të të gjithë ta...
Zelensky: I gatshëm të negocioj me Putin-in, por po dështuam, shkojmë në Luftën e Tretë
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha të dielën e 20 marsit se është i gatshëm të negociojë me presidentin rus, Vladimir Putin. Por ai paralajmëroi se nëse ndonjë përpjekj...
Zelenskyy i thotë Putinit “Është koha për t’u takuar, koha për të folur”
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i kërkoi presidentit rus Vladimir Putin të zhvillojë bisedime me të drejtpërdrejt në fjalimin e tij të natës drejtuar kombit të premten. "Është koha për ...
Zelenskyy para Kongresit: “Unë ju bëj thirrje të bëni më shumë”
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, në një fjalim para Kongresit të mërkurën, iu lut Shteteve të Bashkuara të "bëjnë më shumë" duke zbatuar një zonë ndalim-fluturimi, duke ofruar avionë shtes...