Kryengritësit talebanë në Afganistan pushtuan të premten Kandahar dhe Herat – qytetet e dytë dhe të tretë më të mëdhenj të vendit, disa orë pasi Fox News konfirmoi se ushtria amerikane do të ndihmojë në evakuimin e amerikanëve nga ambasada në Kabul.

Kryengritësit kanë marrë më shumë se një duzinë kryeqytetesh krahinore ditët e fundit dhe tani kontrollojnë më shumë se dy të tretat e vendit, vetëm disa javë para se SHBA të planifikojë të tërheqë trupat e saj të fundit.

New York Times raportoi se vetëm tre qytete të mëdha në vend janë ende nën kontrollin e qeverisë dhe luftëtarët talebanë janë “të pozicionuar mirë për të sulmuar Kabulin”. Gazeta gjithashtu vuri në dukje se kapja e Kandahar -it është një fitore simbolike për talebanët, sepse aty filloi kryengritja në vitet 1990.

Mijëra afganë kanë ikur nga shtëpitë e tyre mes frikës se talebanët do të imponojnë përsëri një qeveri brutale, represive, të gjitha përveç eliminimit të të drejtave të grave dhe ekzekutimeve publike.

VERITAS.COM.AL