Një person i armatosur ka vrarë të paktën dhjetë persona në një të shtëna masive në Mal të Zi.

Sulmi ndodhi të premten në qytetin qendror të Cetinjes, jo shumë larg kryeqytetit Podgoricë.

Sipas mediave lokale, gjashtë të tjerë u plagosën nga të shtënat, duke përfshirë një oficer policie.

Sulmuesi i dyshuar, i cili me sa duket ishte përfshirë në një mosmarrëveshje familjare, thuhet se u vra pasi qëlloi ndaj zyrtarëve të zbatimit të ligjit.

Sipas mediave lokale, ai hapi zjarr ndaj kalimtarëve në lagjen e tij  përpara se të qëllohej për vdekje.

Kryeministri Dritan Abazovic tha se qeveria do shpallte tre ditë zie pas tragjedisë.
“Ftoj të gjithë qytetarët e Malit të Zi të jenë pranë familjeve të viktimave të pafajshme”, ka shkruar ai në Telegram.

Qyteti i Cetinjes është shtëpia e ish-kryeqytetit mbretëror të kombit, shtetit piktoresk të Adriatikut dhe ndodhet në një luginë malore rreth 36 km (22 milje) në perëndim të kryeqytetit.