Athina (AFP) – Tre vetë kanë vdekur në Greqi pasi moti me stuhi dhe temperaturat ngritëse mbërthyen shumicën e vendit, thanë zyrtarët të dielën.

Trupat e dy burrave të moshuar u gjetën të dielën, dy ditë pasi makina e tyre u rrëmbye nga ujërat e përmbytjeve pranë Athinës, tha departamenti i zjarrfikësve.

Një ditë më parë, ekuipazhet e shpëtimit kishin gjetur një grua 66-vjeçare të vdekur brenda të njëjtës makinë në zonën rurale të Kerateas.

Greqia po lufton me një  të ftohtë të papritur të  zgjatur që ka parë temperatura të bien nën -18 grade Celsius (-0.4 Fahrenheit) në disa zona dhe pjesë të vendit të mbuluara nga bora.

Shërbimet e shpëtimit kanë marrë dhjetëra thirrje për të ndihmuar njerëzit të bllokuar në makinat ose shtëpitë e tyre nga bora e madhe.

Të shtunën, zjarrfikësit shpëtuan një çift alpinistësh Francezë të bllokuar në një pyll në ishullin e Lesbos.

Moti i keq gjithashtu ka penguar udhëtimin, duke detyruar mbylljen e autostradave dhe tragetet bregdetare dhe anulimet e trenave ndërqytetëse.

Të premten, një fluturim i Ryanair i drejtuar për në Selanik u devijua në Timishoara, Rumani, për shkak të shikimit të dobët.

Veritas.com.al/