Donald Trump prezantoi linjën e tij të atleteve 24 orë pasi u gjobit për mashtrim civil nga një gjykatës në Nju Jork.

“Kam dashur ta bëj këtë për një kohë të gjatë,” tha Trump në zbulimin e atleteve në Philadelphia’s Sneaker Con, të cilësuar si “shfaqja më e madhe e atleteve në botë”.

Lëvizja e tij vjen pasi një gjykatës e urdhëroi atë të paguante gati 355 milionë dollarë (281 milionë £) në shtetin e Nju Jorkut për mashtrim. Trump pritet të jetë kandidati republikan në zgjedhjet presidenciale të nëntorit në SHBA.

 

Një nga të parët që nxitoi të blejë atletet e arta të Trump është rusi Roman Sarf, themeluesi dhe CEO i Luxury Bazaar, i cili shet ora luksoze. Scharf pagoi 9,000 dollarë në një ankand në Sneaker Con në Kaliforni për një palë “Never Surrender High-Tops” të nënshkruara nga Trump.

Në videot në rrjetet sociale, shefi ekzekutiv rus mund të shihet duke buzëqeshur dhe duke folur me njerëz të tjerë, ndërsa u tregon atletet që mori.

Sipas vlerësimeve të Neësëeek, në mënyrë që Trump të paguajë gjobën prej 355 milionë dollarësh vetëm me shitjet e atleteve të tij, atij do t’i duhet të shesë rreth 889,725 palë “Never Surrender High Top”.

Sigurisht që ekziston një version më i lirë i tyre për 199 dollarë, kështu që në atë rast ai do të duhet të shesë 1,783,920 palë për paguar gjobën.