NJU JORK, 18 Mars (Reuters) – Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha të shtunën se pret të arrestohet të martën, ndërsa prokurorët shqyrtojnë akuzat për një pagesë të pa shpallur ndaj një ylli porno dhe u bëri thirrje mbështetësve të tij të protestojnë.

“Rrjedhjet e paligjshme nga zyra e prokurorit të qarkut të Manhatanit të korruptuar dhe shumë politik … tregojnë se, pa asnjë krim që nuk mund të provohet … kandidati republikan  dhe ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, do të arrestohet të martën e javës tjetër”, shkroi Trump në Truth Social.

Një zëdhënës i Trump tha se ish-presidenti nuk ishte njoftuar për ndonjë arrestim. Trump nuk dha asnjë provë për rrjedhje nga zyra e prokurorit të qarkut dhe nuk diskutoi akuzat e mundshme në postin e tij.
“Protestoni, na ktheni kombin!” tha Trump, mbështetësit e të cilit sulmuan ndërtesën e Kapitolit të SHBA më 6 janar 2021, në përpjekje për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Hetimi vjen në një kohë kritike, pasi Trump kërkon nominimin e republikanëve për presidencën në vitin 2024.

Asnjë president i SHBA-së – gjatë detyrës apo më pas – nuk është përballur me akuza penale. Trump ka thënë se do të vazhdojë fushatën edhe nëse akuzohet për një krim.

Një zëdhënës i Prokurorit të Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, zyra e të cilit ka hetuar një pagesë prej 130,000 dollarësh në fshehtesi që ish-avokati personal i Trumpit, Michael Cohen, i bëri aktores pornografike Stormy Daniels, nuk pranoi të komentonte.

Burimet kanë thënë se zyra e Bragg ka paraqitur prova para një jurie të madhe në lidhje me pagesën, e cila erdhi në ditët e zbehta të fushatës së Trumpit 2016 në këmbim të heshtjes së Daniels për një aferë që ajo tha se kishte me Trump një dekadë më parë.

Trump, një republikan, ka mohuar se afera ka ndodhur dhe e ka quajtur gjueti shtrigash hetimin nga Bragg qe eshte një demokrat.

Zyra e Bragg në fillim të këtij muaji e ftoi Trumpin të dëshmonte para jurisë së madhe që po hetonte pagesën, për të cilën ekspertët ligjorë thanë se ishte një shenjë se një aktakuzë ishte afër. Trump e refuzoi ofertën, tha një person i njohur me këtë çështje.

Cohen u deklarua fajtor në vitin 2018 për shkelje të financimit të fushatës federale të lidhura me rregullimin e pagesave për Daniels dhe një grua tjetër në këmbim të heshtjes së tyre për aferat që ata thanë se kishin pasur me Trump, ndër krimet e tjera. Ai ka thënë se Trump e ka udhëzuar që të bëjë pagesat. Zyra e Prokurorit të SHBA në Manhattan nuk e akuzoi Trumpin për ndonjë krim.
Një dëshmitar shtesë pritet të dalë para jurisë së madhe të hënën, me kërkesë të avokatëve të Trump, tha të shtunën personi i njohur me këtë çështje.

Deklarata e Trump se ai pritej të arrestohej të martën bazohet në raportet e lajmeve se zyra e Bragg do të takohet me forcat e rendit për t’u përgatitur për një aktakuzë të mundshme, tha personi, i cili foli në kushte anonimiteti.

Hetimi është një nga disa probleme ligjore me të cilat përballet Trump ndërsa kërkon nominimin e republikanëve për presidencën.

Trump po përballet gjithashtu me një hetim penal në nivel shtetëror në Gjeorgji mbi përpjekjet për të përmbysur rezultatet e vitit 2020 në atë shtet.

Një këshilltar i posaçëm i emëruar nga Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland aktualisht po heton trajtimin e dokumenteve të klasifikuara të qeverisë nga Trump pas largimit nga detyra, si dhe përpjekjet e tij për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020, të cilat ai i humbi ndaj Presidentit Joe Biden, një demokrat.

Zyra e Bragg vitin e kaluar fitoi dënimin e Organizatës Trump për akuzat për mashtrim tatimor. Por Bragg nuk pranoi të akuzonte vetë Trumpin për krime financiare në lidhje me praktikat e tij të biznesit, duke bërë që dy prokurorë që punuan në hetim të jepnin dorëheqjen.

Trump kryeson rivalët e tij të hershëm për nominimin e partisë së tij, duke mbajtur mbështetjen e 43% të republikanëve në një sondazh të shkurtit të Reuters/Ipsos, krahasuar me 31% për rivalin e tij më të afërt, Guvernatorin e Floridës, Ron DeSantis, i cili ende nuk e ka shpallur kandidaturën e tij.

Trump në 2018 fillimisht kundërshtoi se dinte ndonjë gjë në lidhje me pagesën për Daniels. Ai më vonë pranoi rimbursimin e Cohen për pagesën, të cilën ai e quajti një “transaksion të thjeshtë privat”.

Cohen, i cili vuajti kohën në burg pasi u deklarua fajtor, dëshmoi para jurisë së madhe këtë javë. Procedurat e jurisë së madhe nuk janë publike. Jashtë gjykatës në Manhatan të poshtëm, ai u tha gazetarëve se nuk dëshmoi nga dëshira për hakmarrje ndaj Trump.

“Kjo ka të bëjë me përgjegjësinë,” tha ai. Ai duhet të mbajë përgjegjësi për veprat e tij të pista”.

Daniels, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford, foli me prokurorët javën e kaluar, sipas avokatit të saj.