Marina e Ukrainës pretendoi se kishte “shkatërruar” një anije ruse të enjten në mëngjes në portin e Berdyansk në Detin e Zi në jugperëndim të Mariupol.

“Një anije e madhe parashutiste ‘Orsk’ e flotës së pushtuesve të Detit të Zi, u shkatërrua në portin e pushtuar rus Berdyansk”, njoftoi Marina e vendit në Facebook. “Lavdi Ukrainës!”

Ndërsa Rusia ka forca superiore në Ukrainë, mbrojtësit kanë bërë një rezistencë çuditërisht të fortë dhe presidenti Volodymyr Zelenskyy ka pohuar se vendi i tij i rrethuar do të dalë triumfues në luftë.
Të enjten në mëngjes, Forcat e Armatosura të Ukrainës pretenduan se humbjet totale luftarake të Rusisë nga 24 shkurt deri më 23 mars arritën në rreth 15,800 njerëz, 530 tanke, 1,597 automjete të blinduara luftarake, 280 sisteme artilerie dhe 47 armë kundërajrore.