Shefi i ushtrisë së Etiopisë ka akuzuar Drejtorin e Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, për mbështetjen dhe përpjekjen për të siguruar armë dhe mbështetje diplomatike për partinë politike dominuese të shtetit Tigray, e cila po lufton trupat federale, transmeton Insajderi.

Ai nuk citoi asnjë provë. “Ky njeri është anëtar i atij grupi dhe ai ka bërë gjithçka për t’i mbështetur ata”, tha shefi i shtabit të ushtrisë, gjenerali Berhanu Jula, në një deklaratë televizive të enjten, raporton Al Jazeera.

“Ai ka punuar në vendet fqinje për të dënuar luftën. Ai ka punuar për ta për të marrë armë”, tha Berhanu. Berhanu tha se Tedros “nuk kishte lënë asnjë gur pa lëvizur” për të ndihmuar Frontin e Çlirimit të Popujve Tigray (TPLF).

Kryeministri i partisë Abiy Ahmed tha se po synon në një ofensivë ushtarake në rajon. “Çfarë pret nga ai [Tedros]? Ne nuk presim që ai të përkrahet me popullin etiopian dhe t’i dënojë ata”, tha Berhanu.

Tedros – një etiopian me origjinë Tigrayan i cili shërbeu si ministër i shëndetësisë në një ish-koalicionin qeveritar të udhëhequr nga TPLF – dhe OBSH ende nuk do të përgjigjen ndaj akuzës. 55 vjeçari u emërua si kreu i parë afrikan i OBSH-së në 2017 dhe është bërë një emër i njohur ndërsa lufton me pandeminë COVID-19. Ai është renditur si një nga njerëzit më me ndikim të revistës Time.

VERITAS.COM.AL