AFP / Lucas BARIOULET

Protestues te mbledhur në Place de la Concorde në qendër te Parisit të shtunën gjatë protestave te “jelekëve të verdhë” kundër çmimeve të larta të karburantit në Francë

Një protestues u vra aksidentalisht të shtunën pasi mijëra njerëz bllokuan rrugët në të gjithë Francën në një lëvizje “jelekët  e verdhë” kundër çmimeve të larta të karburantit, që ka kanalizuar zemërimin e gjerë mbi fuqinë e shpenzimeve stanjante nën presidentin Emmanuel Macron.

Rreth 244,000 vetë morën pjesë në më shumë se 2,000 protesta në rrethrrotullime dhe në autostrada dhe rrugë të mëdha, tha ministri i Brendshëm Christophe Castaner në një deklaratë.

Megjithëse pjesa më e madhe e bllokadave po kryheshin pa incidente, shpirtrat u ndezën herë pas here kur disa shoferë u përballën me protestuesit ose u përpoqën të bënin rrugë përmes tyre.

Në rajonin lindor të Savoie, një grua 63 vjeçe u vra kur një nënë duke u përpjekur të sillte vajzën e saj tek mjeku e zuri paniku pasi protestuesit rrethuan makinën e tyre papritur, precipitoi në turmë.

Veritas.com.al/