UASHINGTON (AP) – Republikanët e Senatit votuan me shumicë dërrmuese të Dielën për të çuar përpara kandidaten e Gjykatës së Lartë Amy Coney Barrett drejt konfirmimit përfundimtar pavarësisht kundërshtimeve Demokrate, pak më shumë se një javë para zgjedhjeve presidenciale.

Konfirmimi i Barrett të hënën nuk ishte në dyshim, me Republikanët ne shumicë kryesisht të bashkuar në mbështetje pas zgjedhjes së Presidentit Donald Trump. Por Demokratët ishin të gatshëm të mbanin Senatin në seancë gjatë natës në përpjekje për të bllokuar, duke argumentuar se fituesi i zgjedhjeve të 3 nëntorit duhet të zgjidhte të nominuarin për të plotësuar vendin e lirë të lënë nga gjyqtarja e ndjerë Ruth Bader Ginsburg.

Republikanët janë të ngazëllyer nga shansi për të instaluar një gjykatës të tretë nga Trump në gjykatë, duke e mbyllur në një shumicë konservatore për vitet që vijnë. Ngjitja e Barrett hap një epokë të re të mundshme të vendimeve për abortin, martesat homoseksuale dhe Aktin e Kujdesit të Përballueshëm. Një rast kundër ligjit të shëndetit të epokës Obama, eshte planifikuar të dëgjohet më 10 nëntor.

“Senati po bën gjënë e duhur,” tha Udhëheqësi i Shumicës së Senatit Mitch McConnell, duke u zotuar të instalonte Barrett në gjykatë deri të hënën.

Vota 51-48 lancoi 30 orë debat në Senat. Dy Republikanet, Lisa Murkowski nga Alaska dhe Susan Collins nga Maine, votuan kundër avancimit të kandidates, dhe të gjithë Demokratët që votuan ishin kundër. Senatorja e Kalifornisë Kamala Harris,nominuari për zëvendes presidente, humbi votimin ndërsa bënte fushatë në Michigan.

Zëvendes presidenti Mike Pence zakonisht do të kryesonte votat e ardhshme, por pasi një ndihmës i tij i ngushtë doli pozitiv për COVID-19, ishte e paqartë nëse ai do të përmbushë rolin e tij për votimin e rëndësishëm.

Udhëheqësi Demokrat i Senatit Chuck Schumer tha se përpjekja e administratës Trump për të instaluar Barrett gjatë krizës së koronavirusit tregon se “Partia Republikane është e gatshme të injorojë pandeminë në mënyrë që të nxitojë për cuar përpara nominimin.”

Gjykatësja konservatore mori mbështetjen kruciale të Shtunën nga Murkowski, një nga ndërhyresit e fundit të GOP kundër plotesimit të vendit në mes të zgjedhjeve të Shtëpisë së Bardhë dhe me më shumë se 50 milion njerëz që kanë votuar tashmë.

Murkowski tha se asaj nuk i pëlqente nxitimi drejt konfirmimit, por mbështeti zgjedhjen e Trump për Barrett për gjykatën e lartë. Ajo tha se do të votojë kundër hapave procedurale, por në fund të fundit bashkohet me kolegët e GOP në konfirmimin e Barrett. “Ndërsa unë kundërshtoj procesin që na ka çuar deri në këtë pikë, unë nuk e mbaj atë kundër saj,” tha Murkowski.

Tani e vetmja Republikane që pritet të votojë kundër Barrett është Collins,qe përballet me një rizgjedhje të ngushtë në Maine. Ajo ka thënë se nuk do të votojë për të nominuaren kaq afër zgjedhjeve.

McConnell, R-Ky., vuri në dukje inatin politik, por mbrojti trajtimin e tij të procesit. Ai përqeshi “historitë e tmerrshme” të Demokratëve rreth kualifikimeve konservative të gjyqtares.

Barrett, 48, u paraqit në dëshminë publike para Komitetit të Gjyqësorit të Senatit si një arbitër neutral dhe në një moment sugjeroi, “Nuk është ligji i Amy-t.” Por shkrimet e së kaluarës së Barrett kundër abortit dhe një vendim mbi “Obamacare” tregojnë një mendim thellësisht konservator.

“Ajo është një grua konservatore që përqafon besimin e saj, është pro jetës dhe për jetën, por nuk do të zbatojë ‘ligjin e Amy-t’ për të gjithë ne,” tha kryetari i komitetit, senatori Lindsey Graham, RS.C, vonë Të shtunën në Fox.

Në fillim të presidencës së Trump, McConnell krijoi një ndryshim të rregullave të Senatit për të lejuar konfirmimin nga nje shumice prej 100 senatorësh, në vend te pragut prej 60 votash i nevojshëm tradicionalisht për të avancuar të emëruarit e gjykatave të larta mbi kundërshtimet. Me një shumicë të GOP 53-47, konfirmimi i Barrett është pothuajse i sigurt.

Duke shtyrë për ngjitjen e Barrett kaq afër zgjedhjeve të 3 nëntorit, Trump dhe aleatët e tij Republikanë janë duke shpresuar në një nxitje të fushatës, në mënyrën që ata besojnë se refuzimi i McConnell për të lejuar Senatin të konsideronte të nominuarin e Presidentit Barack Obama në shkurt 2016 krijoi ngazellim për Trump midis konservatorëve dhe të krishterëve ungjillorë të etur për presidentin Republikan për të bërë atë emërim pas vdekjes së gjyqtarit Antonin Scalia.

Barrett ishte profesoreshë në Shkollën e Drejtësisë Notre Dame kur u perzgjodh nga Trump në vitin 2017 për nje vend te gjykatës së Apelit. Dy Demokratë u bashkuan në atë kohë për ta konfirmuar atë, por askush nuk pritet të votojë për të në ditët në vazhdim.

VERITAS.COM.AL