Greqia sot ka hyrë në heshtjen zgjedhore, ndërsa nesër i gjithë vendi do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme.

Sipas sondazheve të fundit në televizionin “Sky” fitues i zgjedhjeve, do të jetë Demokracia e Re, e Re Kyriakos Mitsotakis, ndërsa po i njëjti sondazh fundos kryeministrin në detyrë Aleksis Tsipras të SYRIZA, shkruan Dritare.net

Sondazhi nxjerr fitues Demorkacinë e Re, me 36 për qind, ndërsa Syriza me 28 për qind, 7 % për Lëvizjen për Ndryshim të mjaftë, 5% për komunistët, 4%, Agimi i Artë neo-nazist.

Sipas sondazhit, Demokracia e Re do të merrë një shumicë absolute prej 155 deputetët.

Zgjedhjet në Greqi po zhvillohen pasi Tsipras mori një rezultat të dobët në zgjedhjet Europiane dhe i kërkoI Presidentit të Republikës zgjedhje të reja parlamentare.

VERITAS.COM.AL