Miliarderi Mike Bloomberg ka premtuar të paktën 100 milion dollarë (78 milion £) për të ndihmuar fushatën presidenciale të demokratit Joe Biden në Florida.

Nga shtetet e fushës së betejës, Florida ofron pjesën më të madhe të votave të kolegjit elektoral të nevojshme për të fituar.

Zoti Bloomberg ka shpenzuar tashmë 1 miliard dollarë këtë vit në përpjekje për të mposhtur zotin Biden për t’u bërë kundërshtari i tij Demokrat.

Donald Trump ka lënë të kuptohet se ai do të shpenzojë paratë e tij përpara hapjes së hershme të votimit në 24 Shtator.

Të dy fushatat janë të etura për t’i tërhequr votuesit që mund të hedhin votat e tyre herët me postë dhe të vendosin tonin e javëve të fundit të fushatave të tyre.

VERITAS.COM.AL