Roberto Vivaldelli

 

Brian D. Sicknick është emri i agjentit 42-vjeçar i cili u vra më 6 janar gjatë sulmit ndaj Kongresit të nisur nga mbështetësit e Presidentit Donald Trump. Duke folur nga Wilmington, Delaware, Presidenti i zgjedhur Joe Biden siguroi se ata që janë përgjegjës për vdekjen e Sicknick do të “paguajnë” për veprimet e tyre ndërsa udhëheqësit e Partisë Demokrate e kanë paraqitur Sicknick si martir të #Rezistencës kundër manjatit. Në këtë kuptim, kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi përshkroi vdekjen e agjentit të Capitol Hill si një kujtesë të nevojës për të “mbrojtur vendin tonë nga të gjitha kërcënimet, të huaja dhe të brendshme”. Faqja e Koalicionit Demokrat në Twitter u kërkoi Republikanëve që “të dënojnë sulmin terrorist në Capitol, duke fajësuar udhëheqësin e kryengritjes, Donald Trump” në emër të policit që vdiq në përleshje.

Agjenti i Capitolit ishte një mbështetës i Trump

Sidoqoftë, siç vë në dukje New York Post, ekziston një fakt që e majta demokrate lë pas dore: Brian Sicknick ishte një mbështetës i bindur i Presidentit të SHBA Donald Trump, siç konfirmohet nga mikja e tij Caroline Behringer – një asistente e kongresit e Nancy Pelosit – menjëherë pas vdekjes së tij. Larg nga ndarja e opinionene të # Rezistencës, ai kundërshtoi impeachmentin e Trump. Ashtu si shumë mbështetës të manjatit të cilët tani po censurohen, ai besonte se sistemi ishte në thelb i manipuluar në favor të një elite të ngushtë. Ai madje kishte bërë thirrje për ndryshimin e regjimit në Amerikë në të kaluarën. Por kush ishte Sicknick?

Agjenti “i shërbeu Vendit të tij me nder” dhe e bëri familjen e tij “shumë krenare”, tha vëllai i tij. Ai u shkarkua me nder në 2003, sipas Nënkoloneles Barbara Brown, një zëdhënëse e Gardës Kombëtare të New Jersey. Brian D. Sicknick ishte një patriot dhe një veteran i luftës i cili besonte se Amerika duhet të zvogëlojë angazhimin e saj ushtarak jashtë vendit. Pasi i shërbeu vendit të tij dhe vëzhgoi funksionimin e qeverisë së tij, ai u bind se Amerika drejtohej nga një oligarki egoiste, e pandjeshme dhe e papërgjegjshme, shkruan New York Post. Gjashtë muaj pasi mbaroi shkollën e mesme në 1997, ai hyri ne Gardën Kombëtare Ajrore të New Jersey. Ai u ndesh në Arabinë Saudite dhe Kirgistan. Në vitin 2003, Sicknick shprehu dyshimet e tij në rritje mbi Luftën e Terrorit në Afganistan lancuar nga administrata Bush. “Morali i trupave tona është rrezikshmërisht i ulët. Po filloj të shoh një trend në rritje të ushtarëve Amerikanë që pyesin, “Pse jemi akoma këtu?” Ai kishte arritur të besonte se Shtetet e Bashkuara ishin të përfshira në një “luftë të panevojshme”. Dhe ato premtime të mosangazhimit ushtarak të bëra nga Donald Trump ndoshta e bindën atë që ta mbështeste atë në 2016.

Flamujt në gjysmë shtizë

Policia nuk ka  konfirmuar rrethanat e vdekjes së agjentit, por ka shpjeguar se “ai u plagos” gjatë sulmit në Capitol nga demonstruesit. Ai u kthye në zyrën e tij të divizionit dhe u shemb perdhe, pastaj u dërgua në një spital lokal ku vdiq rreth orës 21:30 të së enjtes. Sipas dy agjentëve të forcave të rendit që folën për Associated Press, Sicknick u godit në kokë me një fikës zjarri. Për të nderuar kujtimin e tij dhe të Howard Liebengood, agjenti tjetër i vrarë gjatë përleshjeve, Presidenti i SHBA Trump nënshkroi një dispozitë që urdhëronte flamujt Amerikanë të valëviteshin në gjysëm shtize në të gjitha ndërtesat. federale deri më 13 janar.

VERITAS.COM.AL

 

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.