CHRIS TOMLINSON

2 Qershor 2020

Një zëdhënës i populistëve Alternativa për Gjermaninë (AfD) i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian dhe Gjermanisë të ndalojnë grupin ekstremist të majtë ekstremist Antifa, pasi Presidenti i SHBA Donald Trump deklaroi se do të shpallet një grup terrorist.

Zëdhënësi i AfD në Komitetin për Politikë të Jashtme të Bundestagut Gjerman Petr Bystron përgëzoi deklaartën e Presidentit Trump të bërë gjatë fundjavës në përgjigje të trazirave të vazhdueshme që po përhapen në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

“Donald Trump po bën gjënë e duhur në përcaktimin e këtyre grupeve të dhunshme ekstremiste si terroriste. Antifa është një grup anti-demokratik i urrejtjes, ideologjia radikale e së majtës së të cilit hedh poshtë tregun e lirë dhe lirinë e fjalës, “tha Bystron në një deklaratë për shtyp të ndjekur nga Breitbart London.

“Antifa Amerikane është modeluar mbi Antifan gjermane dhe i gjen mbështetësit e saj në median dhe politikën Gjermane. Antifa gjermane organizoi sulme të dhunshme të rregullta ndaj anëtarëve të AfD, si Frank Magnitz, gjuajti gazetarë amerikanë si Tim Pool në rrugë në Hamburg në samitin e G20, dhe vetëm dy javë më parë çoi një aktivist sindikalist në koma në Stuttgart,” shtoi ai.

Bystron gjithashtu vuri në dukje se ka pasur raste të dyshimeve të takimeve midis degës gjermane të Antifas dhe anëtarëve të grupeve amerikane Antifa në Hamburg me anëtarët e grupit terrorist të Shtetit Islamik.

“AfD, partia më e madhe opozitare në Bundestagun Gjerman, është sulmuar dhe terrorizuar nga Antifa për vite me radhë, me duartrokitjet dhe inkurajimin e mediave dhe politikanëve të së majtës,” tha Bystron.

AfD ka regjistruar qindra incidente të dhunshme drejtuar anëtarëve dhe mbështetësve gjatë viteve të fundit, nga sulmet deri te dëmtimet e pronave dhe sulmet me zjarrvënie.

Vitin e kaluar, ekstremistët e Antifas shkuan deri në postimin e një “udhëzuesi  vrasjesh” në platformën popullore të ekstremit te majtë Indymedia, duke i drejtuar të tjerët të vrisnin politikanët e AfD.

“Ne i bëjmë thirrje qeverisë së Sh.B.A që të ekzaminojë rrjetin ndërkombëtar të terrorizmit Antifa deri në nivelet më të larta në shtyp dhe qeveri, dhe të lëshojë ndalime të udhëtimit dhe urdhër-arreste ndërkombëtarë, aty ku është e nevojshme dhe e përshtatshme,” tha Bystron.

Ndërsa Bystron dhe AfD shprehen mbështetje për shpalljen e Antifas si terroriste, Social Demokratët Gjermanë, gjysma e qeverisë së madhe të koalicionit te Angela Merkel, nuk u pajtuan, duke deklaruar në Twitter se partia vetë ishte Antifa.

“157 dhe Antifa. Natyrisht “shkruhet në faqen zyrtare të partisë, duke iu referuar moshës së saj 157-vjeçare si përgjigje ndaj bashkë-udhëheqësit Saskia Esken i cili shkroi:” 58 dhe Antifa. Natyrisht. ”

Kërcënimi global i ekstremizmit të së majtës në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Veriut është rritur në mënyrë dramatike muajt e fundit, nga sabotimi i dyshuar në shkallë të gjerë i infrastrukturës dhe zbulimi i një selie për krijimin e bombave në Francë, deri në një përpjekje të fundit të ekstremistëve të majtë për të bombarduar shtëpinë e një ish ministri konservator të qeverisë Greke .

VERITAS.COM.AL