350,000 njerëz dolën në rrugë në Barcelone për të kërkuar lirimin e udhëheqësve indipendentistë Katalanas të dënuar me 9 dhe 13 vjet burg për referendumin e 2017. Përleshje me policinë, një i plagosur rënde midis agjentëve

Nga: Gianni Carotenuto

Ishte një e shtunë zjarri në Barcelone. 350,000 njerëz dolën në rrugë në kryeqytetin e Katalonjës për të protestuar ndaj dënimeve të lëshuara nga Gjykata Supreme Spanjolle ndaj lidereve indipendentistë.

Në përleshjet midis agjentëve anti-trazira dhe protestuesve, policët paten më të këqijat: 4 të plagosur, njëri prej të cilëve rëndë, i shtruar në spital me një gju të thyer. Fitili  filloi të ndizet kur rreth pesëdhjetë njerëz bllokuan qarkullimin në Avenida de Meridiana, një nga arteriet kryesore të Barcelonës.

Tensioni shpërtheu në Via Laietana në Barcelone, përballë selisë qendrore të policisë. Pikërisht këtu rreth pesëdhjetë protestues veçanërisht agresivë u moren nga policia. Tre jane personat e arrestuar. Një oficer i policisë katalanase, Mossos d’Esquadra, u plagos rëndë. Tensione në pjesën tjetër të qytetit, ku grupe protestues ngritën barrikada dhe ndezën zjarre në rrugë të ndryshme të Barcelonës, si në Paseo de Gracia. Në përgjithësi, rreth 350,000 njerëz marshuan nëpër rrugët e kryeqytetit Katalanas për të kërkuar lirimin e udhëheqësve indipendentistë të dënuar mes rreth 9 dhe 13 vjet burg. Të gjitha partitë pro pavarësisë ju bashkuan demonstratës se thirrur nga Asambleja Kombëtare Katalanase. Në mesin e pjesëmarrësve, presidenti i Generalitat, Quim Torra, dhe presidenti i Parlamentit, Roger Torrent.

Më 14 tetor, gjykata e lartë spanjolle ka lëshuar dënime me burg për 9 udhëheqës indipendentistë Katalanas që mbanin pozicione qeveritare në Tetor 2017, gjatë periudhës se referendumit për vetëvendosje te Katalonjës dhe shpalljes se pavarësisë, aprovuar nga Parlamenti i Barcelones. Një grusht Shteti për autoritetin më të lartë gjyqësor spanjoll, i cili burgosi Oriol Junqueras, Raul Romeva, Joaquim Forn, Jordi Turull, Josep Rull, Low Dolors, Carme Forcadell, Jordi Sanchez dhe Jordi Cuixart. Që nga ajo kohë Katalonia vazhdon të tronditet nga përleshjet dhe dhuna.

Njëkohësisht me protestat e Barcelonës, mijëra njerëz u mblodhën në Madrid për një manifestim të thirrur nga partia e krahut të djathtë Vox. Udhëheqësi i formacionit, Santiago Abascal u tha turmës se Vox është forca e vetme e aftë për të menaxhuar krizën në Katalonje. Duke kënduar “Viva Espana”, protestuesit u drejtuan për në Piazza Colon, me një det flamujsh kombëtarë të kuq dhe të verdhë. Në mesin e protestuesve, shumë të rinj dhe familje me fëmijë. Abascal sulmoi socialistët në pushtet, duke u përqendruar në veçanti në krizën Katalanase. “Kundër tradhtive të socialistëve dhe kundër separatizmit kriminal është vetëm Vox”,ngriti zerin lideri i Vox, pasi denoncoi partinë konservatore të opozitës PP duke e quajtur “të padobishme” dhe duke i quajtur politikanët e Ciudadanos “oportunistë”, të qendrës së djathtë. Vendi do të kthehet në votime në 10 nëntor për zgjedhjet e katërta në 4 vitet e fundit.Pritet qe partia në pushtet socialiste të fitojë, por edhe një herë ajo nuk merr dot shumicën: sipas sondazheve, Vox duhet të rrisë vendet e saj duke u bëre partia e tretë në Parlament.

VERITAS.COM.AL/