( Foto nga:VALERY HACHE/AFP/Getty Images)

 

PARIS (AP) – Një prani e fortë policore u vendos të shtunën në Paris për demonstratat e planifikuara nga protestuesit “jelek verdhë”, me autoritetet që përsëritën thirrjet për qetësi pas protestave në fundjavat e mëparshme qe u kthyen në dhunë.

Forcat e sigurisë të pajisura me mjete anti-trazira u pozicionuan rreth stacioneve qendrore të trenave dhe përgjatë bulevardit të njohur Champs-Elysee, ku dyqanet u mbyllën dhe dritaret e tyre u mbyllen ne pritje të protestave. Autoritetet kanë thënë se rreth 8,000 policë dhe 14 automjete të blinduara po vendoseshin në kryeqytetin francez.

Fundjavën e kaluar, grupet e demonstruesve thyen dhe plaçkitën dyqanet, duke u përplasur me policinë dhe duke ngritur barrikada qe digjeshin në rrugë.

Lëvizja “jelek verdhë”, që merr emrin e vet nga jelekët fosforeshent të sigurisë që motoristet francezë duhet të kenë të gjithë në automjetet e tyre, dolën në mes të nëntorit si një protestë kundër rritjes së taksave të karburantit. Së shpejti u shndërrua në një shprehje të zemërimit për koston e lartë të jetesës në Francë dhe një ndjenjë që qeveria e Presidentit Emanuel Macron është shkëputur nga përpjekjet e përditshme të punëtorëve.

Pati një prani të fortë policore të shtunën jashtë stacionit qendror  te trenit Shën Lazare, ku policia në veshje anti-trazira kontrolloi çantat. Më shumë se 20 furgona policore dhe një kamion me kanon uji aty pranë.

Qindra njerëz filluan të takohen në Champs-Elysees në mëngjes.

“Ne jemi këtu për të përfaqësuar të gjithë miqtë tanë dhe anëtarët e familjes sonë, të cilët nuk mund të vijnë për të protestuar, ose për shkak se janë të frikësuar”, tha Pierre Lamy, një punëtor I industrise 27 vjeçar veshur me jelek të verdhë dhe me Flamurin francez te mbështjellë mbi shpatullat e tij ndersa ecte në protestë me tre shokë.

Ai tha se protestat kishin kohë që nuk kishin më në lidhje me taksën e karburantit dhe ishin kthyer në një lëvizje për drejtësi ekonomike.

“Gjithçka eshte duke ardhur tani,” tha Lamy. “Na ishte thithur gjaku.”

Macron të premten bëri thirrje për qetësi gjatë demonstratave dhe qeveria franceze përsëriti thirrjen online për demonstruesit që të mbeteshin paqësorë.

“Te protestosh është një e drejtë. Pra, të dimë si ta ushtrojmë atë, “tweetoi qeveria nga faqja e saj zyrtare, me një video 34 sekonda që fillon me imazhet e protestave historike franceze dhe pamjet e fundit të” jelekeve të verdha “duke marshuar në paqe para se të ktheheshin në dhunë.

“Protestimi nuk është formidabile. Protestimi nuk po shkatërron trashëgiminë tonë. Protestimi nuk po shkatërron bizneset tona. … Protestimi nuk po shkatërron republikën tonë, “thotë videoja.

Veritas.com.al/