FRANCES D’EMILIO

 

ROME (AP) – Tenori italian Andrea Bocelli, i cili u shërua nga COVID dhe lëvizja e te cilit me performancën e tij prekëse për Pashkë kërkoi të ngjallte shpresat gjatë pandemisë, po godet një notë publike ndryshe, duke thënë se bllokimi i Italisë e bëri atë të ndjehej i “poshtëruar dhe ofenduar” duke e privuar atë nga liria.

Bocelli foli në një panel të hënën në një dhomë konferencash në Senat, ku u prezantua nga lideri i opozitës së krahut të djathtë Matteo Salvini, i cili ka sulmuar kundër masave të rrepta të qeverisë për të luftuar shpërthimin e koronavirusit.

Njoftimi i këngëtarit në maj se ai ishte shëruar nga virusi erdhi disa javë pas performancës së tij të së Dielës së Pashkëve në katedralen bosh të Milanos. Në atë kohë, Bocelli tha që kur mësoi në 10 Mars se kishte rezultuar pozitiv, kombi sapo hynte në bllokim, “Unë u hodha në pishinë, u ndjeva mirë” dhe kisha vetëm një temperature të lehtë. Ai me sa duket po i referohej një pishine private në rezidencën e tij, pasi pishinat e palestrave publike ishin mbyllur në atë moment.

Bocelli tha gjate konferencës në Senat se ai nuk ndjehej i afte të largohej nga shtëpia e tij edhe pse “nuk bëri asnjë krim” dhe zbuloi, pa dhënë detaje, se ai e shkelte këtë kufizim bllokimi.

Në kulmin e bllokimit, Italianët mund të linin shtëpinë vetëm për të shkuar në punë thelbësore, të shëtisnin qenin ose të blinin ushqime ose ilaçe.e songs.

I hutuar, Nënsekretari i Ministrisë së Shëndetësisë Pierpaolo Sileri të martën tha se ndoshta Bocelli “dëshironte të shprehte bezdisjen e çdo italiani që, për shkak të bllokimit, qëndroi në shtëpi”.

“Unë nuk do t’i thoja ato fjalë, por imagjinoj se ai do të jetë në gjendje t’i shpjegojë disi,” shtoi Sileri.

Konferenca u mbajt në prag të paraqitjes së Kryeministrit Giuseppe Conte në Senat, vendosur për të martën vonë, ku ai parashtroi rastin e qeverisë së tij të qendrës së majtë për zgjatjen me tre muaj të gjendjes së jashtëzakonshme për pandeminë, e cila skadon më 31 korrik.

Conte tha që zgjatja ka për qëllim ruajtjen e masave që lejojnë një reagim efikas nëse virusi do të ngjitet përsëri, jo për të ‘përhapur frikë të pajustifikuar” në mesin e popullatës. Ai akuzoi opozitën se përdorte ‘venat polemike dhe madje ato ideologjike’ në debat.

Statusi i emergjencës i lejoi Contes të anashkalojë Parlamentin apo edhe Kabinetin e tij në dekretimin e një sërë masave për të ngadalësuar përhapjen e shpërthimit në vendin ku për herë të parë u shfaq në Evropë, dhe vazhdoi të marrë më shumë se 35,000 jetë.

Bocelli i tha konferencës se në fillim fëmijët e tij i thanë që të ketë kujdes në lidhje me virusin kur ai filloi të dyshonte për ashpërsinë e tij, “por me kalimin e kohës unë njoha shumë njerëz, por nuk pashe askënd që shkoi në trajtim intensiv.”

Në pikën më të keqe të shpërthimit, rreth 4,000 njerëz ishin në trajtim intensiv në Itali, një vend me 60 milion banore, me disa qindra vdekje të lidhura me virusin në disa ditë.

VERITAS.COM.AL/

 

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.