Dy herë President i Peruse Alan García i dha fund jetës se tij me një goditje me armë zjarri në kokë të mërkurën pasi justifikoi veten ne pranine e hetuesve që kërkonin ta arrestonin për akuza korrupsioni dhe të tërhiqej në dhomën e tij të gjumit.

Garcia qeverisi si një stimulant i majtë nga 1986-1990 dhe përsëri si një alternative e qendres për të majtin Ollanta Humala nga 2006-2011. Ashtu si Humala,qe vazhdoi të qeveriste si president nga 2011-2016, García ishte akuzuar për pasurimin e tij në mënyrë të paligjshme nëpërmjet lidhjeve me firmën braziliane Odebrecht.

Në intervistën e tij të fundit, Garcia tha se ishte “nje i krishterë” dhe besonte në “jetën pas vdekjes” dhe paratha se kjo do të ishte intervista e tij e fundit në “liri”.

Gazeta La República e Perusë raportoi të martën se Garcia ishte në shtëpinë e tij kur një Ekip Special Investigativ për “Operacioni Lavazhi i Makinës” – një hetim i gjerë korrupsioni me origjinën e tij në Brazil – trokiti në derën e tij për ta marrë atë në paraburgim parandalues. Policia peruane ka arrestuar disa presidentë në këtë mënyrë për të parandaluar që ata të ikin jashtë, siç ka bërë paraardhësi i dytë i Garcisë, Alejandro Toledo.

Burimet me njohuri të asaj që ndodhi, i thanë gazetës se zhurma e goditjes me Colt 38

“Sapo mësoi se ishim atje për ta kapur atë, ai kërkoi leje për të folur me avokatin e tij dhe hyri në dhomën e tij, e mbylli derën dhe, pak minuta më vonë, arma qëlloi”, tha një burim paemër per La República. Një burim tjetër tha se García ishte “i qetë dhe gjakftohte kur foli me [autoritetet]. Ai nuk bëri asnjë shenjë rezistence. ”

Hetuesit e gjetën Garcían gjallë, por nuk munden ta shpëtojnë atë, pasi ai kishte qëlluar veten në kokë.

Odebrecht është një firmë kontraktuese braziliane që konsiderohet si një nga aktorët kryesorë në “Operacionin Car Wash”, emri i kodit për hetimin mbi një skeme korrupsioni në të cilën politikanët brazilianë do t’i jepnin Odebreht kontrata të projekteve te infrastrukturës me çmime të tepruara, të paguara nga tatimpaguesi dhe Odebrecht do tu kthente pjesën e parave shtesë. Në Brazil, dhjetëra politikanë janë arrestuar në këtë çështje, duke përfshirë dy presidentët e kohëve të fundit: socialistin Luiz Inácio Lula da Silva dhe centristin Michel Temer.

Odebrecht u përpoq të rindërtojë skemën në të gjithë Amerikën Latine. Në Peru,pak udhëheqës të lartë federalë kanë mbetur të paprekur nga skandali. Humala i lartpërmendur u lirua kohët e fundit nga burgu, së bashku me gruan Nadine Heredia, pasi shërbeu kohën për marrjen e ryshfetit nga Odebrecht. Keiko Fujimori, i cili kandidoi kundër Humala për president, u arrestua vitin e kaluar për dyshimin se kishte marrë fonde nga firma. Ish-presidenti Pedro Pablo Kuczynski, i cili dha dorëheqjen pas akuzave pa lidhje që dolen per blerjen e votave, morën mbi 3 milionë dollarë ne tarifa “konsultuese” nga Odebrecht. Toledo u arratis nga arrestimi për gjoja marrjen e ryshfetit siç u zbulua në rastin Humala duke ikur në Shtetet e Bashkuara.

Presidentët e vetëm peruan të fundit të paprekur nga skandali i Odebreht deri më tani janë Presidenti aktual Martín Vizcarra dhe ish presidenti Alberto Fujimori, babai i Keiko dhe ligjvënësja Kenji Fujimori,qe po vuan një dënim me 25 vjet burg për “krime kundër njerëzimit” gjatë një fushate për të nënshtruar grupet terroriste marksiste në vitet 1990.

Garcia ishte akuzuar për “krijimin e një organizate kriminale” për përvetësimin e dollarëve te taksave nëpërmjet Odebrehtit gjatë mandatit të tij të dytë prej 2006 deri 2011. Garcia kishte pranuar tashmë se korrupsioni ekzistonte gjatë qëndrimit të tij të pare ne detyre. Në një intervistë me gazetarin peruan Jaime Bayly, ai pranoi se “të gjitha qeveritë vjedhin. Ju merrni njerëz, por vetëm Zoti e di se çfarë ka në shpirtin e një personi. Ju besoni në një person dhe ata ju tradhtojnë. ”

Gjatë asaj periudhe, Garcia drejtoi një administratë armike në pjesën më të madhe ndaj Perëndimit dhe moskokëçarëse ndaj institucioneve financiare globale që i kërkuan Perusë të përfshinte masa shtrënguese për të rregulluar ekonominë e saj. García nacionalizoi pjesen me te madhe te bankave dhe kompanive të sigurimit peruane në një përpjekje për të shpëtuar efektet shkatërruese të politikave të tij, por, siç shkruan “Guardian“, “… nga …1989, inflacioni po shkonte në vlere 7,000 për qind, bankat ishin në krizë, Peruvianët e klasës së mesme kishin parë kursimet e tyre te shkatërrohen dhe ai ishte një nga udhëheqësit më jopopullor në historinë moderne të Peruse “.

Ai kandidoi për president dy herë të tjera, duke fituar të dytin dhe duke filluar një mandat të ri në vitin 2006. Në ato zgjedhje, fushata e Garcias u ushqye nga e majta shurdhuese e rivalit të tij Humala, të cilin shumë votues peruanë kishin frikë se ishte një socialist në formën e Hugo Chavez të Venezuelës . Garcia,duke përmendur pak presidencën e tij të parë,kandidoi në të djathtë të Humalas dhe fitoi.

Në intervistën e tij të fundit këtë javë, ai mohoi çdo keqbërje.

“Kam besim në histori. Unë jam i Krishterë [dhe] Unë besoj në jetën pas vdekjes. Unë besoj në histori. Dhe, nëse më lejon,Une besoj se kam një pjesë të vogël të historisë së Perusë “, tha ai.

Veritas.com.al/