Nga: Gregg Re | Fox News

 

Bolton: “Asnjë përfshirje e qeverisë amerikane” në tentativën e vrasjes me dron të presidentit te Venezuelës Maduro

By Gregg Re | Fox News

Shtetet e Bashkuara nuk jane te “përfshire” në përpjekjen ne dukje te vrasjes të presidentit venezuelas Nicolas Maduro me dron të shtunën pasdite, këshilltari i Sigurisë Kombëtare John Bolton tha për “Fox News Sunday”.

Disa si tip dronesh të armatosura me eksploziv thuhet se u shpërthyen pranë Maduros gjatë shfaqjes së tij në kryeqytetin e Caracas, ku ai po mbante një fjalim në një ngjarje ushtarake. Pamjet dramatike nga episodi treguan se Maduro dhe ata që ishin rreth tij ishin tronditur nga zhurma e shpërthimit, duke dërguar ushtarë afër shpërthimit – por vetë dronët nuk u dukën në film, dhe raportet që prej asaj kohe kanë sugjeruar se shpërthimet mund të kenë ardhur nga burim tjetër.

Maduro pretendoi se fraksionet në Venezuelë kishin punuar me komplotistët në Bogotë dhe Miamil për ta vrarë, dhe tha se shpresonte që Presidenti Trump të ishte “i gatshëm të luftonte grupet terroriste”. Prokurori i Përgjithshëm Tarek William Saab tha se tentativa per vrasje ne dukje ka shënjestruar jo vetëm Maduron, por të gjithë komandën e lartë të ushtrisë në skenë me presidentin.

Por Bolton mohoi fuqimisht pretendimin që Shtëpia e Bardhë kishte të bënte me këtë përpjekje.

“Unë mund të them pa mëdyshje se nuk kishte asnjë përfshirje të qeverisë së SHBA-së në këtë gjë”, tha Bolton i ftuar nga Chris Wallace. “Nëse qeveria e Venezuelës ka informacion të forta që ata duan të na i paraqesin, që do të tregonte një shkelje potenciale të ligjit penal amerikan,ne do ta shqyrtojmë seriozisht, por ndërkohë mendoj se ajo për të cilën duhet të përqëndrohemi  është korrupsioni dhe shtypja në regjimin e Maduros në Venezuelë “.

Timothy Bean, drejtori ekzekutiv i Fortem Technologies, i cili shet drone-radar zbulimi dhe kundër-drone të aftë për të mundur paisje fluturuese pa pilot , tha për Fox News se sulmi i Venezuelës mund të ishte tentuar nga një sërë aktorësh.”Për shkak të natyrës ambigue të droneve, nuk është e nevojshme për aktorë te këqinj, si ata që kryen tentativen e sulmit në Venezuelë, për të pasur një marrëveshje te mire financimi dhe tekniket dinë se si”, tha Bean. “Teknologjia është shumë e arritshme, prandaj kërcënimi dhe nevoja themelore për masa te sigurta dhe te sigurisë në këtë kohë janë kaq të mëdha”.

Bean shtoi se kërcënimi ndaj krerëve të shtetit është në vazhdim, duke thënë: “Tani, më shumë se kurrë, ekziston nevoja për partneritet midis qeverisë dhe drejtuesve të teknologjisë së sektorit privat për të vënë masa mbrojtëse në vend për të mbrojtur hapësirën ajrore të ndjeshme nga kërcënimet me dronë në të ardhmen. Ky rrezik nuk po ikën”.

Trump njoftohet se i kërkoi ndihmësve në një takim në Zyrën Ovale gushtin e kaluar nëse SHBA duhet të pushtonte Venezuelën, pasi kushtet ekonomike, ligjore dhe politike të vendit socialist vazhdonin të bëheshin cope-cope.

Sugjerimi habiti ata që ishin të pranishëm në takim, duke përfshirë Sekretarin e Shtetit Rex Tillerson dhe Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare H.R. McMaster, që të dy e kanë lënë administratën.

Qeveria e Venezuelës në mënyrë rutine akuzon aktivistët e opozitës për komplot për ta sulmuar dhe rrëzuar Maduron, një udhëheqës thellësisht jopopullor, i cili u zgjodh kohët e fundit në një mandat të ri në detyrë, në një votim të kritikuar nga dhjetra vende.

Maduro ka lëvizur në mënyrë të vazhdueshme për të përqendruar pushtetin, ndërsa kombi lëkundet nga një krizë ekonomike paralizuese. Në mes të protestave gati të përditshme vitin e kaluar, një oficer i policisë fluturoi me një helikopter të vjedhur mbi kryeqytetin dhe hodhi granata në disa ndërtesa qeveritare. Oscar Perez u vra më vonë në një betejë vdekjeprurëse me armë pas më shumë se gjashtë muaj në arrati.

Veçanërisht, Bolton mbrojti tweetimin e Presidentit Trump më herët gjatë ditës, i cili akuzoi “lajme të rreme”burimet për një shkak te mundshëm “lufte” .

Veritas.com.al/