Nga Emily Brooks,

Perfshirja e ish-Presidentit Donald Trump në garën e guvernatorit të Virxhinias ka bërë që Demokratët të pyesin nëse duhet t’i dërgojnë një letër falënderimi.

Në një deklaratë me email të Premten në mëngjes, Trump e quajti demokratin Terry McAuliffe një “PLAGE politike”, duke vënë në dukje se ish-guvernatori pranoi një donacion prej 25,000 $ prej tij në 2009. Ai vazhdoi të vlerësonte të nominuarin Republikan Glenn Youngkin si një “sukses të pabesueshëm” i cili mund rregullojnë “politikën e tmerrshme ekonomike, krimin e tmerrshëm dhe sistemin më të keq arsimor që promovon Critical Race Theory”.

Fushata e McAuliffe u përgjigj shpejt me një tweet në lidhje me mbështetjen e Trump për Youngkin dhe një email për mbledhjen e fondeve bazuar në deklaratën. Partia Demokratike e Virxhinias lëshoi një deklaratë duke e quajtur Youngkin dhe Trump “ndeshjen perfekte”.

“Eshtë dhurata më e madhe që Demokratët mund të kërkojnë ndonjëherë”, tha Jared Leopold, një strateg Demokrat me përvojë të gjerë në fushatat e Virxhinias, për Trumpin që përfshihet në garë.

Arsyeja: “Donald Trump ka makinerinë më të mirë të pjesëmarrjes Demokratike që nga Barack Obama,” tha Leopold.

Pjesëmarrja në primaret Demokrate të Qershorit ishte 9% më e ulët se në 2017, kur Trump ishte në detyrë dhe rruga për fitoren e parë Republikane në të gjithë vendin në Virxhinia që nga viti 2009 kryesisht qëndron në pjesëmarrjen më të ulët Demokrate për shkak të votuesve më pak të angazhuar dhe militantë. McAuliffe për javë të tëra është përpjekur ta lidhë Youngkin me Trump në shpresën e motivimit të Demokratëve që të dalin dhe të votojnë kundër Republikanit.

McAuliffe po kërkon një mandat të dytë guvernatorial jokonsekuent sepse kushtetuta e shtetit e Virxhinias ndalon termat konsekutive. Youngkin, një kandidat për herë të parë, është ish-bashkë-CEO i firmës private të kapitalit të Grupit Carlyle.

Trump priti derisa Republikanët te kishin zgjedhur një të nominuar për të mbështetur në garën guvernatoriale të Virxhinias, duke u larguar nga përfshirja në një proces kaotik, por mbështeti Youngkin menjëherë pasi ai fitoi nominimin.

Një zyrtar i partisë Republikane hodhi argumentin se deklarata e Trump mund të ndihmojë McAuliffe, duke sinjalizuar që McAuliffe duke sulmuar Trump ofron një mundësi për të ekspozuar hipokrizinë e ish-guvernatorit. Fushata e Youngkin, e cila kohët e fundit ka bërë presion për McAuliffe për të zbuluar se sa para ai investoi në grupin Youngly’s Carlyle pavarësisht se kishte goditur firmën, mbajti një qëndrim të ngjashëm.

“Terry McAuliffe e di që ai nuk mund ta mundë Glenn Youngkin, prandaj ai është kaq i dëshpëruar për të kandiduar kundër dikujt tjetër,” tha zëdhënësi i Youngkin Matt Wolking në një deklaratë. “Problemi për Terryn është se ai është një mashtrues total që mori 25,000 dollarë nga Donald Trump, luajti golf me Donald Trump, përqafoi Donald Trump,ngriti dolli me Donald Trump dhe tani bën sikur ai nuk ka qenë shok me të për gati tre dekada. Terry është i neveritshëm sa Bill Clinton dhe po aq i pandershëm sa Hillary Clinton, gjë që ka kuptim sepse ata janë dy mentorët e tij. ”

Por Republikanët e tjerë pranojnë privatisht se edhe pse Trump mund të rritë pjesëmarrjen e Republikanëve në disa shtete, Virginia është një nga vendet ku ndërhyrja e tij është më e mundshme për të motivuar Demokratët.

“Problemi me Donald Trump është se ai nuk ka aftësi të kontrollojë veten,” tha Leopold. “Glenn Youngkin duhet ta bëjë këtë vallëzim duke u përpjekur të kënaqë bazën e tij ndërsa përpiqet të drejtojë votuesit e moderuar dhe Donald Trump mund ta prishë atë vallëzim me çdo njoftim për shtyp që ai bën”

Trump në mënyrë të ngjashme komplikoi fushatën guvernatoriale të Republikanit Ed Gillespie 2017. Në një tweetim, ai tha se Gillespie “madje mund të shpëtojë statujat / trashëgiminë tonë të madhe!” Pasi humbi garën me 9 pikë ndaj tani Demokratit Gov. Ralph Northam, Gillespie shfryu frustrimet e tij në podcastin e strategut Demokrat David Axelrod.

“Unë kurrë nuk kam folur në lidhje me mbrojtjen e trashëgimisë, sepse nuk ështe si e shoh këtë çështje ose e parashoh,” tha Gillespie. “Por kur presidenti shkroi në Twitter vetë, ai shkroi në Twitter për trashëgiminë, dhe kjo e injektoi atë në diskutim në një mënyrë që unë nuk do ta bëja dhe kurrë nuk e bëra”, duke shtuar se Trump “polarizoi” garën.

Tweetimet e para të Trump në lidhje me garën e guvernatorit të Virxhinias 2017 erdhën në tetor, muaj më vonë në cikël kundrejt nderhyrjes se tij për Youngkin tani. “Përfshirja e tij me Youngkin kaq herët do të ndihmojë në përcaktimin e Youngkin herët si një djalë Trumpi”, tha Leopold, duke e quajtur atë “helm në rrethinat”.

Youngkin po shpenzon shumë duke u përpjekur të përcaktojë veten si një kandidat individual, duke derdhur 2 milion dollarë në reklama televizive dhe radio që nga fillimi i majit.

Megjithëse ish-presidenti është larg një gurithemeli të personalitetit të kandidatit të Youngkin, ai nuk e ka shmangur domosdoshmërisht ish-presidentin. Ndërsa po garonte kundër disa kandidatëve të tjerë për nominimin Republikan, Youngkin nxori një reklamë qe tregonte se si ai kishte punuar me Trump mbi politikën e Kinës. Por ish-presidenti nuk ka qenë aq i dukshëm në fushatën e Youngkin që kur fitoi nominimin e partisë së tij.

VERITAS.COM.AL