Koment/

Diplomatë, gazetarë dhe ekspertë të gjeopolitikës kanë reaguar këto ditë pas publikimit të aktakuzës kundër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli.

Ata kanë thënë se Bashkimi Evropian me këtë ka hedhur futur duart në samitin e udhëhequr nga SH.B.A.-Kosovë-Serbi.

Dy ekspertë të njohur nga Instituti Amerikan i Ndërmarrjeve, Dalibor Rohac dhe Ivana Stradner, thanë në një deklaratë të përbashkët të botuar në National Review se reagimi kundër samitit të Shtëpisë së Bardhë nga Evropa ishte plotësisht i hidhur.

BE, thonë ata, ka punuar në mënyrë sistematike për të penguar një marrëveshje të Shtëpisë së Bardhë nga administrata Trump.

Lajmi për përçarjen e këtij samiti duket se ka kënaqur shumicën e evropianëve, të cilët tashmë po përpiqen t’i kushtojnë një rëndësi të madhe Samitit të Parisit, të njoftuar më 17 korrik.

“Bashkimi Evropian ka një mundësi të papritur për t’u rikthyer në rolin udhëheqës në bisedime,” tha Wolfgang Petritsch, ish i dërguari special i Bashkimit Evropian për Kosovën në vitet 1998-99.

Por duket se mbajtja e këtij samiti do të jetë e vështirë të arrihet, pasi Shtetet e Bashkuara nuk ka gjasa të falin evropianët për dështimin e tyre në Samitin e Uashingtonit.

Nga burimet diplomatike mësohet se tashmë ka një lëvizje drejt një plani për të dështuar Samitin e Parisit dhe për të parandaluar kalimin e dialogut Kosovë-Serbi në duart e evropianëve.

Këmbëngulja e të dërguarit special të Presidentit Trump, Richard Grenell, për të pasur një takim në Shtëpinë e Bardhë mes palëve kosovare dhe serbe, duket se po prevalon në këtë drejtim.

Përballjet midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian janë përshkallëzuar së fundmi, me njëra-tjetrën duke luftuar hapur në arenën ndërkombëtare.

Duke ditur që Kosova ka besim të palëkundur në Shtetet e Bashkuara, atëherë pritet që në rrethanat aktuale, Kosova të mos marrë pjesë në takimin e Parisit të planifikuar për muajin e ardhshëm.

VERITAS.COM.AL