Presidenti amerikan Donald Trump u shoqërua jashtë një konference për shtyp pasi agjentët e Shërbimit Sekret qëlluan dhe plagosën një burrë që mendohet se ishte i armatosur jashtë Shtëpisë së Bardhë.

Shërbimi Sekret tha se incidenti ka ndodhur në distancën një bllok nga kompleksi i Shtëpisë së Bardhë, kur një oficer qëlloi mbi të dyshuarin që kishte drejtuar armën “në mënyrë agresive” drejt tij.

Një agjent më pas doli në skenë ku po fliste zoti Trump dhe e largoi.

Presidenti u kthye disa minuta më vonë për të thënë se situata ishte nën kontroll.

Shërbimi Sekret amerikan tha që incidenti ka ndodhur të hënën në cepin e Rrugës 17 dhe Ave Ave të Pensilvanisë – jashtë perimetrit të Shtëpisë së Bardhë.

Aty thuhej se një burrë 51-vjeçar, i cili nuk është identifikuar, i është afruar oficerit, i tha atij se kishte armë dhe mori një “qëndrim sikur po nxirrte revole”, me ç’rast oficeri e qëlloi në bust.

Shërbimi Sekret nuk tha nëse burri ishte i armatosur. Ai shtoi se “edhe oficeri dhe i dyshuari më pas u dërguan në spital”, dhe se “në asnjë moment gjatë këtij incidenti nuk u prek kompleksi i Shtëpisë së Bardhë”.

Pasi zoti Trump dhe stafi i tij u larguan, dyert në dhomën e konferencave u mbyllën me gazetarët brenda.

Kur presidenti u kthye nëntë minuta më vonë, ai tha: “Zbatimi i ligjit qëlloi dikë, duket se është i dyshuari”.

Ai tha se nuk e di nëse personi kishte ndonjë synim të keq ndaj tij.

“Mund të mos ketë ndonjë lidhje me mua,” tha presidenti.

Një gazetar e pyeti zotin Trump nëse ishte tërbuar nga ngjarjet. Ai u përgjigj: “A dukem  i tronditur?”

Presidenti shtoi: “është për të ardhur keq që kjo është bota, por bota ka qenë gjithmonë një vend i rrezikshëm. Nuk është diçka që është unike.”

VERITAS.COM.AL/