Bruksel (AFP) – Shefi diplomatik i BE Josep Borrell të hënën shprehu keqardhje për vendimin e fundit të Teheranit për të reduktuar angazhimet e tij ndaj marrëveshjes bërthamore të Iranit të 2015.

” Shreh keqardhje të thellë per njoftimin e fundit te Iranit mbi #JCPOA. Si gjithmonë do të mbështetemi te verifikimi i @iaeaorg, “ka tweetuar Borrell,duke përdorur një shkurtim për emrin zyrtar të marrëveshjes.

“Zbatimi i plotë i #Marrveshjes Nukleare nga të gjithë tani është më i rëndësishëm se kurrë, për stabilitetin rajonal dhe sigurinë globale. Do të vazhdoj të punoj me të gjithë pjesëmarrësit për rrugën që do ndjekim. ”

Veritas.com.al