Presidenti Donald Trump, të martën kërkoi që drejtuesit e New York-ut të thërrasin Gardën Kombëtare për të mbrojtur qytetin.

“NGRINI GARDEN KOMBETARE”, shkroi Trump në Twitter në të gjitha kapakët me hashtagun #SAVENYC.

Presidenti kritikoi drejtuesit për vendosjen e orës 11:00 si orë shtetrrethimi mbi qytet, duke argumentuar se ishte tepër vonë.

“New York City e vuri shtetrrethimin në orën 11:00 mbrëmë, ”shkroi ai. “Nuk është çudi që ata grabitën vendin pjesë- pjesë. Duhet të jetë 7:00 P.M. ”

Trump komentoi pasi Guvernatori i New York-ut Andrew Cuomo i tha në një konferencë për shtyp se Kryetari i Bashkisë së New York-ut Bill de Blasio refuzoi ndihmën nga Garda Kombëtare e shtetit të hënën natën, e cila çoi në trazira dhe plaçkitje të gjera.

“NYPD dhe kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut nuk e bënë punën e tyre natën e kaluar,” tha Cuomo. “Unë mendoj se kryetari i komunës nënvlerëson shtrirjen e problemit dhe kohëzgjatjen e problemit. Ajo që ndodhi në NYC ishte e pafalshme. ”

Cuomo mund të rrëzonte de Blasio për të sjellë Gardën Kombëtare, por ai tregoi se nuk do ta bënte këtë.

“Unë nuk mendoj se jemi në këtë pikë,” tha ai.

VERITAS.COM.AL