(FOTO: Pamje e djeshme e Rrugës së Kombit)/

Dje dhe sot janë shënuar si ditët më të ftohta të vitit, nga meteorologët. Temperaturat minimale në vendin tinë kanë shënuar deri minus 20 gradë Celsius. Nga moti shumë i ftohtë u përfshi gjithë bendi, zona të ulëta, bregdetare apo malore.

Që nga dita e Hënë nis ngritja graduale e temperaturave, por shumë e ngadaltë, me nga dy ose tre gradë.

Vetëm ditën e Mërkurë moti do të dalë mbi temperaturën minus gradë.

Deri më datën 12 janar nuk parashikohen reshje, por do të ketë ngrica të vazhdueshme. Ngricat do të sundojnë më shumë në veri të vendit, më të egra do të jenë deri në mesin e Janarit.

Sipas parashikimeve, reshjet do të fillojnë ditën e Premte, që natyrisht do të sjellin edhe rritjen e temperaturave mbi “nivelin e vdekjes” zero.

/Veritas.com.a/