Qytetet Amerikane përjetuan të hënën e përgjakshme të hënën në mëngjes duke parë skena shkatërrimi pasi demonstratat kundër vdekjes së George Floyd i dhanë vendit një nate të pestë të plaçkitjeve, duke rezultuar në një valë tjetër arrestimesh.

Që nga e hëna në mëngjes, të paktën 4,400 njerëz janë arrestuar në të gjithë vendin në lidhje me kaosin, sipas një raporti të Associated Press. Ndërkohë, më shumë pronarë të bizneseve, jetesa e të cilëve tashmë është prekur nga pandemia e koronavirusit, po i gjejnë dyqanet e tyre të dëmtuara dhe të shkatërruara.

“Kjo është një nga sfidat më të mëdha të kohërave që kam parë në 30 vitet e mia të policisë,” tha Komisioneri i NYPD, Dermot Shea për “Fox & Friends” të hënën pas një nate plaçkitje në lagjen Soho të Manhattan-it,

Trotuaret jashtë dyqaneve të shitjeve me pakicë të nivelit të lartë janë mbushur me mbeturina dhe gota të thyera. “Unë mund t’ju them se kemi pasur mijëra oficerë policie të vendosur në mbrëmë.”, tha Shea.

“Në kuptimin e protestës, në kuadrin e një protestë të rregullt që respekton të drejtat e n jeriut për tu grumbulluar në mënyrë paqësore, kaluam gjithë ditën; kishte turma të mëdha në Brooklyn, turma më të vogla në Queens, turma të konsiderueshme në Manhattan,” vazhdoi Dermot.

“Por atëherë u errësua, protesta u kthye në të shëmtuar domethënë në atë mënyrë të shpejtë. ”

Neë York Post raporton se policia arrestoi dhjetëra grabitës në Big Apple gjatë natës. Një dëshmitar i tha gazetës se disa prej tyre vepruan në një sistem të dukshëm, ku të dyshuarit do të sulen  në dyqane para se të merreshin e të hidheshin me automjete jashtë.

Videot në mediat sociale treguan se turma kishte në shënjestër një gamë të gjerë biznesesh në të gjithë Manhattan, duke grabitur nga dyqanet gjithçka që nga çantat Chanel e deri te biçikletat.

VERITAS.COM.AL