-Ky samit i G20 shënon një moment kyç në shmangien e një përplasjeje midis superfuqisë së konsoliduar dhe pretenduesit në rritje të shpejtë, thotë Roger Boyes-

Nga: The Times/ 

Skenari mund të ishte vjedhur nga Francis Ford Coppola. Në njërën anë të tavolinës në Buenos Aires, një udhëheqës i cili thotë se nuk ka kryer vrasje; në anën tjetër, një udhëheqës i cili thotë se e ka bëre. Ekziston një president i cili sapo urdhëroi sulmin e anijeve të një fqinji në atë që përbën një akt lufte. Të shpërndara rreth sallës, një duzinë shtetesh të tjerë në kundërshtim me kufijtë, paranë dhe ndikimin. Dhe duke shikuar njëri-tjetrin, të dy arci-rivalët ishin kapot e te gjithe kapove, presidentët e Shteteve të Bashkuara dhe Kinës.

Pavarësisht aparencave,shumica e pjesëmarrësve në takimin e G20 të kësaj fundjave nuk kanë ardhur për të varrosur Don Corleonen por për të varrosur rendin liberal.Burrat e fuqishem – Xi Jinping i Kinës, Vladimir Putin i Rusisë, Recep Tayip Erdogan i Turqisë, Mohammed bin Salman i Arabisë Saudite, Jair Bolsonaro i Brazilit dhe po, Donald Trump – janë nacionalistët që kanë pak komprension instinktiv ose dashuri për multilateralizmin e shquar te G20. Egoja e tyre gjemuese pothuajse me siguri do të krijojë mosmarrëveshje. Ata bien dakort vetëm mbi këtë: procesi demokratik i vendosur është një luks per tu hedhur poshtë në një epokë të politikës tribale.

Kjo e bën arenën argjentinase një nga më të rëndësishmit në historinë axhitante të samiteve moderne. Përfaqësuesit e lartë të 19 vendeve më të pasura (plus një vend shtesë për Bashkimin Evropian) filluan të takohen në këtë nivel një dekadë më parë për të trajtuar krizën financiare të vitit 2008. Zgjedhja ishte paksa e rastësishme – ekonomisti Robert Wade kujton se si dy prej themeluesve të G20 punonin në një listë të vendeve duke thene: “Kanadaja në, Portugalia jashtë; Afrika e Jugut në, Nigeria dhe Egjipti jashtë “. Ishte një mënyrë e çuditshme për të vendosur se kush merr drejtimin e botës, por rezultati përfundimtar ishte një klub që mund të pretendonte 85 për qind të prodhimit global. Për njëfarë kohe, duket se kishte më shumë legjitimitet sesa vendet e industrializuara perëndimore të vogla dhe gjithnjë e më të dobëta.

Ndërsa kriza e kreditimit subprime të SHBA u kthye në një krizë globale, u bë e qartë për kritikët e saj se marka anglo-amerikane e “kapitalizmit liberal” kishte dështuar dhe se bota kishte nevojë për efektin stabilizues të kapitalizmit të mbështetur nga qeveria. Një karikaturë e New Yorker-it nga ajo kohë ka një njeri që po vërshon në një kështjellë, pasi një ekzekutor do të presë kokën e mbretit. “Stop!” Bërtet lajmëtari. “Prisni! Qeveria nuk është më problemi – por është zgjidhja. “Ngritja e Kinës në sfidant gjeoekonomik, dhe tani gjeopolitik, filloi në atë frymë. Hibridi i saj komunist-kapitalist i menaxhuar nga shteti e lejoi atë të bëhej blerësi kryesor i bonove të thesarit amerikan, financues i deficiteve amerikane dhe të jepte kredi strategjike për prodhuesit e naftës në Rusi dhe Brazil. Përtej kësaj, ajo u bë një lojtar dominant dhe dukshem hipokrit i G20: një kundërshtar ne dukje i proteksionizmit global që mbrojti industritë e veta nga konkurrenca. Dhe filloi të kornizonte sfidën e saj të ardhshme në SHBA.

Duke pasur parasysh personalitetet rebele te përfshira, presidentët Trump, Xi, Putin dhe Erdogan, si dhe princin e kurorës të Arabisë Saudite, samiti i fundjavës mund të përfundojë në një dështim për të arritur marrëveshje për  ndonje gjë. Edhe kjo, megjithatë, do të nënkuptonte diçka rreth shpirtit te kohes. Do të ishte një njohje publike se bota nuk mund të bjerë dakord gjate mbi veprimin e përbashkët për zgjidhjen e problemeve të përbashkëta. Një proces që filloi në vitin 2008 me një përpjekje për të vendosur rregulla të qeverisjes ekonomike do të kishte përfunduar. Organizatorët argjentinas kanë hartuar disa tema të sigurta për të ruajtur fytyrën: siguria ushqimore dhe ndikimi i digjitalizimit në tregjet e punës, ekuivalenti samitez i amësisë dhe tortes me molle. Problemi i ngutshëm është nje krejt i ndryshëm: është “Kush është përgjegjës? Kush i përcakton rregullat? Kush i zbaton ato? “Samitet-G origjinale kishin për qëllim të ishin biseda rreth zjarrit; tani zjarri është jashtë, duke goditur në dritare.

Pjesa e veshtire mund të vijë në një bisedë që do të mbahet midis Trump dhe Xi sonte: një armëpushim në luftën tregtare midis Amerikës dhe Kinës. Më 1 janar, administrata Trump ka në plan të ngrejë tarifat ekzistuese për 250 miliardë dollarë mallra kineze nga 10 për qind në 25 për qind. Presidenti ka kërcënuar gjithashtu të shuajë tarifat në një shtesë prej 267 miliardë dollarësh të produkteve kineze. Kjo do të përbënte një luftë të plotë tregtare dhe perspektiva e saj po ngadalëson rritjen në Azi dhe dobëson besimin.

SHBA mendojne se kane përparësinë, se mund të ndikojnë stuhinë rezultante më mirë se Pekini dhe te arrijne një fitore taktike nëse kinezët mund të jene te detyruar të bëjnë lëshime në praktikat tregtare grabitqare apo vjedhjen e tyre të pronësise intelektuale të SHBA. Subvencionet e Pekinit për eksportuesit, manipulimi i monedhës, mungesa e rregullave mjedisore: Trump dëshiron lëvizje në të gjitha këto çështje.Sic ishte parashikuar Shtëpia e Bardhë është në kundërshtim mbi ate se sa larg ta shtyjë Kinën, me Steve Mnuchin, sekretar i Thesarit, duke paralajmëruar per vetëdemtim dhe duke nxitur bashkëpunimin (duke fituar kështu ekipin e fundit të Trump-it duke genjyer se eshte një “globalist” ), ndërsa negociatori tregtar Peter Navarro (autor i Death by China), i përfshirë me vonesë në udhëtimin e Argjentinës, ende mendon se Uashingtoni e ka Pekinin siper një fuçie.

Si do të zhvillohet do të përcaktojë marrëdhëniet e ardhshme midis dy fuqive: nëse zhvillohet në një rrjet bashkëpunimi, rivaliteti komercial dhe kontakteve ushtarake të rregulluara me kujdes, ose bëhet një betejë e zhveshur për hegjemoninë. Mënyra se si zhvillohet argumenti tregtar do të tregojë nëse marrëdhënia SHBA-Kinë ka një shans të përfundojë në një formë të duopolit – një G2 që e bën G20 të duket si një shtojcë e thjeshtë – ose nëse po shkojmë për të ashtuquajturin kurth të Thucididit, ku një rritje e shpejtë e fuqisë rrezikon të shkojë në luftë me një hegjemon të afirmuar, por të dobësuar. Barak Obama besonte se Kina mund të trajtohej me një politikë të kenaqjes, ashtu siç Bashkimi Sovjetik dikur ishte mbajtur në një prag të bisedimeve të kontrollit të armëve dhe sfidës së heshtur. Kina moderne, megjithatë, është e lidhur me ekonomitë amerikane dhe evropiane; që ndryshon natyrën e konkurrencës së saj me Perëndimin dhe krijon sfera të influencës që Bashkimi Sovjetik kurrë nuk i ka gëzuar.

Politika e Obamës ishte drejtuar nga indiferenca amerikane dhe një sens i gabuar se Kina së shpejti ose më vonë do të bëhej si Amerika. Trump ka bërë një pauze të pastër. Po, ai është i dyshimtë për diplomacinë multilaterale, sepse beson se kjo e vë Amerikën në një pozicion disavantazhi. Kryesisht, megjithatë, është i tronditur nga fakti se respektimi i marrëveshjeve multilaterale i jep përparësi një Kine që thjesht imiton konformitetin. Organizata si G20, me fjalë të tjera, ndihmojnë Pekinin të realizojë ambicien e saj për të dominuar SHBA. Eric Li, kapitalisti sipërmarrës me bazë në Shangai, dikur dha një bisedë TED në të cilën ai hodhi poshtë superioritetin e demokracisë perëndimore. Cili ishte burimi i legjitimitetit për Partinë Komuniste të pazgjedhur,  pyeti ai në mënyrë retorike. “Si thoni për kompetencën?”ishte përgjigjja e tij. Në vitin 1949, kur komunistët morën pushtetin, Kina ishte, tha ai, “e zhytur në luftë civile, e copëtuar nga agresioni i huaj, jetëgjatësia ishte 41vjec. Tani shikojeni atë.”Lideri kinez, i cili po ngjall vendin e tij për t’u bërë një superfuqi, bën një pikë të ngjashme: demokracia perëndimore dhe parimet e saj universale të drejtësisë dhe të drejtave të njeriut nuk do të kishin qenë në gjendje ta nxjerrin Kinën nga varfëria dhe të krijonin një klasë të mesme kaq shpejt sa sistemi kinez.

Ky është sistemi i vlerës alternative që Kina u ofron fqinjëve të saj aziatikë, abonentëve të iniciativës së saj të zhvillimit ekonomik të Brezit dhe Rrugës dhe të gjithë atyre në G20, të cilët janë të gatshëm të largohen nga ajo që nënkupton Xi,një rend demokratik gjithnjë e më i vdekur. Institucionet e pasluftës – NATO, Banka Botërore, Fondi Monetar Ndërkombëtar – përpiqen të imponojnë vlera të huaja për ata që kërkojnë mbrojtjen e tyre. Ata janë gerryer nga historia. Kina, nën presidencën perandorake të Xi, pretendon të mos ofrojë një model zhvillimi për botën, por zgjidhje te ndryshme ndaj problemeve që ajo zgjedh të identifikojë.

Samitet e G20 kanë qenë per ndërtimin e një konsensusi ndërkombëtar rreth argumenteve të rafinuara dhe të paraqitura nga vendimmarrësit perëndimorë. Tani argumentet janë kornizuar nga Kina, e cila paraqet një alternativë të ngurte midis çrregullimit perëndimor dhe kompetencës aziatike menaxheriale. Shinzo Abe, kryeministri japonez, i shqetësuar rreth pasojave nga një luftë tregtare e SHBA-Kinë, ka gjetur menyren që të vizitojë Pekinin dhe të afrohet më afër me të afërmin e tij. India, pas konfrontimeve potencialisht të rrezikshme me Kinën përgjatë kufirit që kalon nëpër Himalajet, po përpunon linja të reja të komunikimit mes forcave ushtarake. Narendra Modi, kryeministri indian, shihet nga Pekini si dikush që mund të tërhiqet më afër orbitës së tij dhe larg nga SHBA. Koreja e Jugut kultivon Kinën, duke e ditur se Pekini jo Uashingtoni mund ta drejtojë Kim Jong-un në një marrëdhënie të qëndrueshme bashkëpunimi me Jugun.

Kina nuk mund të bëhet superfuqia që ajo synon të jetë për vitet që vijnë. Siç thotë David Lai, një specialist për çështjet ushtarake aziatike në Kolegjin e Luftës së Ushtrisë Amerikane, loja kineze nuk është shahu, në të cilin qëllimi është vrasja e mbretit, por weiqi (ndonjëherë e quajtur Go), në të cilen lojtarët konkurrojnë që të afërmit të fitojnë më tepër se sa asgjësimi i plotë i armikut. Qëllimi është që të rrethojnë kundërshtarin dhe ta bëjnë atë të palëvizshëm. Kjo është ajo që e ka lejuar Kinën të bëhet një qendër se sa një hegjemoni.

Të tjerë kanë garuar për vëmendje në Buenos Aires. Grindja midis Erdoganit dhe princit të kurorës Saudit shkaktohet, megjithëse është e qartë se nuk bëhet fjalë për fatkeqin Jamal Khashoggi, por për pozicionimin dhe ndikimin në Levant pas përfundimit të luftës Siriane. Ndërkohë, presidenti rus ka kërkuar anëtarët e tjerë të Rotters Club që nuk panë asgjë të keqe rreth gatishmërisë së tij për të destabilizuar përsëri Evropën Lindore,për të mbajtur NATO-n dhe BE-në jashte oborrit te tij ne zgjerim.

Megjithatë, Xi u shfaq si një pol i qetë. Ndryshe nga Angela Merkel, aeroplani i së cilës u prish dhe pilotët e të cilit nuk ishin të gatshem të punonin gjatë fundjavës, Xi u ul në kohë. Ndryshe nga Trump ai nuk e kishte shpenzuar fluturimin duke turfulluar për shkak të kritikave në shtëpi rreth qëllimit të tij për të folur me Putin. Megjithë pranimin e presidentit argjentinas Mauricio Macri se princi Saudit mund të përballet me kritika në konferencë, Xi duket se nuk ka rezerva për të. Ai nuk është i ngarkuar me kufizimet e demokracisë. Dhe dominimi i tij ne G20 nuk përcaktohet nga shifrat e tij të PBB-së por nga mënyra se si e ka bërë Kina tashmë fuqinë e pamendueshme. Evropa, duke pretenduar se po mbron rendin e bazuar në rregulla, është bashkuar me Kinën dhe Rusinë në mbajtjen e regjimit iranian në det. Duke vepruar kështu, ai është përballur me aleatin e tij kryesor, Shtetet e Bashkuara, të cilat janë tërhequr nga një marrëveshje bërthamore me Teheranin dhe që po përpiqet të kufizojë eksportet e naftës të Iranit. Fituesi në këtë çarje transatlantike të pakuptimtë nuk janë vetëm trupat e Gardës Revolucionare iraniane, por edhe Kina, e cila vazhdon të blejë naftë iraniane me një zbritje bujare. Nëse një front i përbashkët europian shfaqet kundër Sauditëve në luftën e përkeqësuar në Jemen, do të jetë Kina që të ndërmarrë hapa për të marrë pjesën britanike dhe të BE-së në kontratat e mbrojtjes dhe të biznesit të mbretërisë së shkretëtirës.

Megjithatë, Kina nuk është e pagabueshme. Mungesa e kontrolleve dhe ekuilibrave demokratike, kulti i personalitetit rreth Xi që e lë atë në një flluskë të pakonkurueshme: e gjithë kjo lë hapësirë për llogaritje të gabuara serioze. Shtetet aziatike me shumicë myslimane si Malajzia dhe Indonezia anetare e G20 janë duke u bërë shumë nervozë për kampet e ri-edukimit që Xi ka ngritur për qindra mijëra ujgure muslimanë në Kinën veriperëndimore. Ata me të drejtë kanë frikë se kjo do të radikalizojë rininë muslimane në Azi dhe ndoshta do të krijojë një brez të ri xhihadistësh.

Vlerat liberale, zgjidhjet multikulturore, traditat e tolerancës,sundimi i ligjit: këto mund ti duken Kinës dhe të tjerëve në grupin e ngurtë të G20-ës të mbeten pa shpresë te tepert. Megjithatë, shoqëritë demokratike dhe institucionet globale që ata kanë krijuar, kanë aftësinë për të individualizuar problemet e ardhshme dhe për të korrigjuar politikat joefektive. Nëse G20-ës i jepet hapësira për të marrë frymë, nëse nuk trajtohet si një shfaqje e Punch dhe Judy sino-amerikane, ajo mund të tregojë një të vërtetë të thjeshtë: çdo fuqi e madhe në histori është ngritur dhe ka qëndruar në krye vetëm në sajë të sistemeve të aleancës te besuara.Ata neglizhojnë miqtë dhe aleatët në rrezikun e tyre.

Pikat potenciale te ndezjes

  • Lufta tregtare e Kinës dhe SHBA. Do bien dakord për një armëpushim Trump dhe Xi? Nëse e bejnë, a do të kthehet lufta në Europë? A mundet Evropa të përdorë samitin për të bindur dy liderët se G20 nuk mund të përfundojë si G2 (SHBA kunder Kinës kunder Evropës)
  • Kina po dobëson sanksionet e saj kundër Koresë së Veriut, duke lejuar Kim ti kthehet vesit. Ekziston rreziku që pika e vdekur bërthamore e Trump-Kim të kthehet (Kina kundër SHBA-së kundër Koresë së Veriut)
  • Rusia mund të përgatisë një luftë më të gjerë në kufijtë e saj. Sa solidaritet është i gatshëm për të treguar Trump në Ukrainë? Merkel dhe Erdogan po bëjnë presion mbi Putin (Evropa kunder Rusisë)
  • Lufta saudite në Jemen. Evropa dëshiron të përdorë G20 për të ushtruar levat (dërgesat e armëve,faljen Khashoggi) mbi princin e kurorës dhe të shtyjnë drejt një zgjidhjeje. Trump është skeptik, ka nevojë për një princ të fortë kundër Iranit (Sauditët kunder Evropës)
  • Turqia po përdor çështjen Khashoggi dhe thellon lidhjet me Katarin për të sfiduar rolin e Sauditeve si një lojtar kyç në Siri (Turqia kundër Sauditëve)
  • SHBA është e vendosur kundër Evropës mbi Iranin. Trump dëshiron të heqë marrëveshjen bërthamore dhe të shtrydhë Teheranin me sanksione të naftës. Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe po punojnë për të mbajtur tregtinë gjallë me Iranin (SHBA kundër Evropës)
  • Konflikti kufitar Indi-Kinë në Himalajet është pezull, por mund të shpërtheje përsëri. Xi po përpiqet të fitoje Modin larg nga Amerika (SHBA kundër Kinës, India kundër Kinës).

Veritas.com.al/