Berlin (AFP) – Evropa shënon 75 vjet nga mbarimi i Luftës së Dytë Botërore të Premten në një gjendje të trishtueshme, pasi pandemia e koronavirusit detyron anulimin e ceremonive të vecanta edhe pse Berlini deklaroi një festë të jashtëzakonshme për herë të parë.

Kancelarja Angela Merkel do të bashkohet me Presidentin Frank-Walter Steinmeier në vendosjen e kurorave në Neue Wache – memoriali kryesor i Gjermanisë për viktimat e luftës dhe diktaturës, pasuar nga një fjalim nga presidenti.

Ndryshe nga gjetkë në kontinent, ku 8 maji festohet çdo vit si Dita e Fitores në Evropë, përvjetori i dorëzimit të pakushtëzuar të Gjermanisë naziste ndaj Aleatëve ka qenë gjithmonë vetëm një ditë pune në ekonomitë më të mëdha të Evropës.

Qyteti i Berlinit megjithatë ka shpallur një festë publike për të kujtuar ditën kur 75 vjet më parë lufta që shkatërroi mbi 50 milion jetë mori fund në Evropë.

Vendimi ka bërë që disa të kërkojnë që data të bëhet një festë e përhershme publike, duke prekur një debat të nxehtë në Gjermani.

“Dita e humbjes së plotë”

Drejtuesi i ekstremit të djathtë AfD, Alexander Gauland, argumentoi se data ishte shumë “ambivalente”.

“Ishte një ditë e humbjes së plotë, një ditë e humbjes së pjesëve të mëdha të Gjermanisë dhe humbjes së mundësisë për të formuar të ardhmen e saj,” i tha Gauland grupit të gazetave RND.

Gauland, i cili e ka përshkruar periudhën naziste si një “glasë zogu” në të kaluarën e lavdishme të Gjermanisë, menjëherë ndezi zjarr.

Josef Schuster, presidenti i Këshillit Qendror të Hebrenjve, tha që pikëpamja e Gauland për 8 majin ishte tipike për “neo-Nazistët”.

“Synimi është t’i portretizojmë Gjermanët kryesisht si viktima. Unë e shoh këtë shtrembërim të historisë dhe relativizimin e krimeve naziste si të papërgjegjshme,” tha Schuster për të përditshmen Neue Osnabruecker Zeitung.

Presidenti Steinmeier fillimisht kishte thirrur një ceremoni shtetërore për të shënuar 8 majin – e para që nga 1995 – por ngjarja para ndërtesës së Reichstag duhej të anulohej për të parandaluar transmetimin e koronavirusit.

Tepër e rrezikshme

Po kështu, paradat në shkallë të gjerë në të gjithë Evropën janë pezulluar, zvogëluar në mënyrë drastike ose lëvizur në internet, pasi kontinenti kapërcen krizën e tij më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore – këtë herë një armik i padukshëm që ka sëmurë më shumë se 3.7 milion në të gjithë botën.

Me veteranët tashmë në një moshë të avancuar, organizatorët e marshimeve kishin konsideruar se ishte shumë e rrezikshme që ata të merrnin pjesë në event edhe në vende të cilat kanë filluar të lehtësojnë masat e bllokimit.

Fillimisht Rusia kishte planifikuar një shfaqje të madhe ushtarake në Ditën e Fitores së 9 majit, me udhëheqësit botërorë përfshirë Presidentin e Francës Emmanuel Macron në listën e të ftuarve.

Por tani vetëm një fluturim do të zhvillohet mbi Sheshin e Kuq, pasi vendi u bë me i nxehti i infeksioneve të koronavirusit në Evropë.

Presidenti Vladimir Putin do të vendosë lule te Varri i memorialit të Ushtarit të Panjohur, përpara se të bëjë një adresim televiziv i cili jo vetëm që do të preke luftën, por gjithashtu pritet të përshkruajë hapat e ardhshëm të vendit për luftimin e virusit.

Diku tjetër, COVID-19 vazhdon ta bëjë prezencën e tij të ndihet.

Në Republikën Ceke, ku një bllokim është hequr plotësisht, politikanët do të arrijnë në interval 10-minutësh për të vendosur kurora në kodrën Vitkov të Pragës, për të minimizuar kontaktin.

Ceremonitë në të gjithë Francën janë zvogëluar në mënyrë drastike, megjithëse Macron do të vazhdojë të marrë pjesë në një event në Champs-Elysees.

Në Britani, paradat e rrugës nga veteranët janë anuluar.

Mbretëresha Elizabeth II do t’i bëjë një adresim televiziv kombit në orën 9:00 (2000 GMT), në të njëjtën kohë kur babai i saj, mbreti George VI, dha një adresim në radio duke shënuar ditën VE në 1945.

Djali dhe trashëgimtari i saj, Princi Charles,do të lexojë gjithashtu një ekstrakt nga ditari i mbretit nga ajo dite,e cila mbulon paraqitjet e familjes mbretërore në ballkonin e Pallatit Buckingham sndersa turmat masive festohen në rrugët poshtë.

Atë mbrëmje, mbretëreshës se re – e njohur asokohe si Princesha Elizabeth – dhe motrës se saj Margaret iu dha leja të dilnin nga pallati dhe të bashkoheshin me festimet.

VERITAS.COM.AL/