Etiketa: is_tag

Sot 9 Maji/ Rama uron në Ditën e Europës: “Evropa është këtu, këtu është Evropë!”.
9 maji shënon Ditën e Europës. E njohur ndryshe si “Dita e Schumanit”, në përkujtim të Deklaratës Schumanit të vitit 1950, Dita e Europës është data kur u hodh hapi i parë drejt krijimit të asaj q...
Çfarë parashikohet për motin? Do të dalim nga ‘pranvera’ ku jemi- direkt në dimër të fortë!
Kthjellime, vranësira por jo reshje, këto janë kushtet e motit të javës së parë të janarit 2023 megjithëse shpejt, në javën e dytë të muajit do të ketë reshje të konsiderueshme në territor. ...
Temperatura në Europë/ Jemi në janar apo në pranverë?
Viti 2023 ka nisur me një mot krejt të pazakontë për stinën. Temperaturat e fillimit të janarit në të gjithë Europën kanë arritur në nivelet historike në një pjesë të mirë të shteteve. BBC rap...
Partitë Socialiste Evropiane mblidhen sot në Berlin, nga Shqipëria e ftuar vetëm PS!
Sot dhe nesër në Berlin të Gjermanisë do të mbahet Kongresi i radhës i Partive Europiane Socialiste. E ftuar në këtë kongres nga Shqipëria është Partia Socialiste, ndërkohë që nuk është ftuar Part...
Zv. Presidenti i Partive Socialiste Evropiane e konfirmon: Ilir Meta nuk është më i dëshiruar në kongresin tonë
Partia Socialiste Evropiane konfirmon se nuk dëshiron të ketë mes të ftuarve të tyre në Kongresin që do të mbahet në Berlin me 14 dh e 15 tetor, Ilir Metën në cilësinë e liderit të Partisë së Liri...
‘Shqipëria e ka vendin e saj nën qiellin e Europës së Bashkuar!’ Mesazhi i Ramës nga sheshi Tiranës.
Kryeministri Edi Rama ka ndarë një mesazh për qytetarët nga sheshi 'Skënderbej' ku po bëhet festa e madhe në kuadër të 100 vjetorit të marrëdhënieve SHBA-Shqipëri dhe çeljen e negociatave me BE. ...
Temperaturat ekstreme pushtojnë Europën, një e treta e kontinentit- në rrezik
Franca perëndimore po përballet me një “apokalips” të të nxehtit, sipas ekspertëve, pasi temperaturat ekstreme vazhdojnë të prekin pjesën më të madhe të Europës. Temperaturat mund të arrijnë nivel...
Madrid/ NATO blindon Evropën Lindore, 7-fishohen forcat dhe instalohen sisteme raketore.
Liderët e NATO-s kanë marrë një sërë vendimesh të rëndësishme sa i takon përballjes më Rusinë. Në Madrid po mbahet Samti i NATO-s dhe Sekretari i Përgjithshëm, Jens Stoltenberg ka dhënë detaje ...
Shqipëria, një ndër kampionet e Evropës për energjinë e gjelbër.
Shqipëria është renditur e katërta për prodhimin e energjisë së gjelbër në Evropë. Kjo është vërejtur nga statistikat e EUROSTAT për vitin 2020. Fakti që qeveritë, sipas ekspertëv...
Sot Biden fluturon drejt Evropës, ai flet për një ‘rend të ri botëror’ që do të udhëhiqet nga Shtetet e Bashkuara
Presidenti Biden po udhëton për në Bruksel të mërkurën për të marrë pjesë në një samit të posaçëm të NATO-s në Belgjikë dhe për të vizituar Poloninë për të diskutuar përpjekjet ndërkombëtare për t...