Policia e Hong Kong-ut ka hedhur gaz lotsjellës në një p[rotestë të pa autorizuar ku morën pjesë mijëra demonstrues.

Protestuesit po marshonin nga distrikti verior i of Yuen Long, ku po dënonin dëmet e demonstruesve pro- demokraci nga një njeri i armatosur dhe me maska, që ndodhi javën e kaluar.

Protestuesit kanë akuzuar policinë pse ka mbyllur sytë dhe është përzier me sulmuesit- gjë që policia e ka mohuar.

Hong Kong ka parë shtatë javë protesta anti- qeveritare dhe pro- demokratike.

Protestat u përhapën për shkak të ligjit të diskutueshëm që mund të bëjë të mundur ekstradimin për në Kinë.

Qeveria e ka pezulluar ligjin, por protestuesit tani po kërkojnë hetime mbi dhunën e policisë, reforma demokratike dhe dorëheqjen e liderit të territorit, Carrie Lam.

Veritas.com.al/