Qeveria e Hong Kongut ka shtyrë, për një vit, zgjedhjet parlamentare të Shtatorit, duke thënë se kjo është e nevojshme mes një rritjeje të infeksioneve të koronavirus.

Hong Kongu aktualisht po përjeton një sulm në infeksionet Covid-19 dhe raportoi 121 raste të reja të Premten.

Sidoqoftë, opozita ka akuzuar qeverinë për përdorimin e pandemisë si pretekst për të ndaluar njerëzit të votojnë.

Të enjten, qeveria ndaloi 12 kandidatë ‘pro-demokracisë’ të garojnë në zgjedhje.

Aktivistët e opozitës kishin shpresuar të fitonin një shumicë në Këshillin Legjislativ (LegCo) në sondazhin e Shtatorit, duke kapitalizuar zemërimin ndaj imponimit të Pekinit për një ligj të diskutueshëm të sigurisë kombëtare në Hong Kong, dhe frikën se liritë e territorit po shkatërrohen.

Kandidatët e ‘pro-demokracisë’ kishin krijuar fitime të pashembullta në zgjedhjet e këshillit të rrethit të vitit të kaluar, duke fituar 17 nga 18 këshillat.

Shefi Ekzekutiv Carrie Lam tha që ajo do të aktivizonte kompetencat e urgjencës për të shtyrë zgjedhjet, duke e quajtur atë “vendimin më të vështirë që kam marrë gjatë shtatë muajve të fundit”.

“Kjo shtyrje është bërë tërësisht bazuar në arsye të sigurisë publike, nuk ka pasur konsiderata politike,” tha ajo.

VERITAS.COM.AL/

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.