Etiketa: is_tag

Nga sot deri në 9 qershor, zgjedhjet për Parlamentin Europian, votohet në 21 vende anëtare.
Rreth 373 milionë shtetas të 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të mund të votojnë në zgjedhjet për Parlamentin Evropian, që do të mbahen më 6-9 qershor. Çfarë ...
Pse Rishi Sunak shpalli zgjedhje të parakohshme dhe çfarë pritet të ndodhë
Kryeministri Rishi Sunak ka deklaruar se do të mbahen zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar për 4 korrik. Megjithatë, koha nuk është ideale për votuesit në disa pjesë të vendit, duk...
Vota e diasporës/ KQZ bën gati draftin, PS: I qëndrojmë votimit me postë! Opozita kundër
Palët nuk kanë arritur në një dakordësi për votën e diasporës. Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi u ka prezantuar të pranishmëve në tryezë propozimin e KQZ, i cili bazohet në 2 pika kryesore: ata k...
Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ BDI dhe koalicioni ‘Për Europën’, në vend të dytë.
Pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare dhe raundit të dytë për ato presidenciale, partia VMRO-DPMNE do të hyjë në kuvendin maqedonas me 58 mandate. Sipas 95,27% të votave të numëruara deri ...
Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ VMRO-DPMNE merr 58 mandate, BDI dhe koalicioni në vend të dytë.
Pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare dhe raundit të dytë për ato presidenciale, partia VMRO-DPMNE do të hyjë në kuvendin maqedonas me 58 mandate. Sipas 95,27% të votave të numëruara deri ...
Maqedonia e Veriut zgjedh presidentin/ Ali Ahmeti: Referendum, qytetarët përcaktojnë nëse janë për Evropën dhe të ardhmen
Referendum e ka cilësuar kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti procesin zgjedhor të kësaj të mërkurë për presidentin e ri në Maqedoninë e Veriut, ku sipas tij, qytetarët d...
Serbët bojkotojnë referendumin në votimin për shkarkimin e kryetarëve të komunave
Qytetarët Serbë në veri të Kosovës zgjodhën të bojkotonin referendumin e mbajtur këtë të diel për shkarkimin e 4 kryetarëve të komunave në Mitrovicën e Veriut, Zubin Potok, Leposaviç dhe Zveçan. ...
Edhe me Kodin aktual Zgjedhor, zgjedhjet do bëhen!: Ilirjan Celibashi
Për kreun e KQZ, Ilirjan Celibashi zgjedhjet e 2025 do të mbahen edhe nëse në fuqi do të mbetet kodi aktual zgjedhor. Në një konferencë për mediat, Celibashi apeloi partitë të adresojnë rekomandim...
Mitsotakis humb Athinën dhe Selanikun; dy kryetarët që erdhën në Himarë për Belerin, dështuan në vendin e tyre.
Një disafatë të rëndë ka pësuar partia e kryeministrit Kyriakos Mistotakis, “Demokracia e re”, në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale, që u zhvilluan ditën e dielë. Sipas të dhënave nga numërim...
Raporti final/ OSBE/ODIHR: Zgjedhjet e 14 majit ishin të mirëorganizuara. Pati një ndarje të thellë brenda opozitë!
OSBE-ODHIR ka publikuar raportin final për zgjedhjet vendore të 14 majit në Shqipëri. Në raport thuhet se zgjedhjet ishin përgjithësisht të mirëadministruara dhe të zhvilluara me pjesëmarrjen e fo...