AFP/ 5 Janar 2020

Zagreb (AFP) – Ish-kryeministri i majtë fitoi presidencën e Kroacisë duke mposhtur konservatoren në detyrë në zgjedhjet e të dielës, treguan rezultatet zyrtare bazuar në numërimin e votave në pothuajse të gjitha qendrat e votimit.

Zoran Milanoviç mori 52.73 përqind të votave dhe presidentja aktuale, Kolinda Grabar-Kitaroviç, e cila po përpiqej të bashkonte krahun e djathtë të frakturuar, 47.27 përqind, treguan rezultatet e publikuara nga komisioni zgjedhor.

VERITAS.COM.AL/