Nga: Alex Pappas, Jake Gibson | Fox News

Jeff Sessions, dikur një nga këshilltarët më besnikë dhe te besuar të Presidentit Trump para se të zemëronte Trump mbi tërheqjen e tij nga hetimi i Rusisë, ka dhënë dorëheqjen si prokuror i përgjithshëm me kërkesë të presidentit.

“Me kërkesën tuaj, po dorëzoj dorëheqjen time,” ka shkruar Sessions në një letër të mërkurën për Trump.

Presidenti shkroi në Twitter se Mateu Whitaker, shefi i stafit të Sessions, do të bëhet zevendesuesi i prokurorit te përgjithshëm. Whitaker, sipas burimeve, tani është duke mbikëqyrur çdo gjë në Departamentin e Drejtësisë, përfshirë hetimin e Rusisë – pavarësisht thirrjeve nga Demokratët për tu terhequr.

“Ne jemi të kënaqur të njoftojmë se Matthew G. Whitaker, shefi i Stafit të Prokurorit të Përgjithshëm Jeff Sessions në Departamentin e Drejtësisë, do të bëhet Prokurori i Përgjithshëm i ri i SHBA-ve. Ai do t’i shërbejë mirë Vendit tonë, “tha ai.

Trump shtoi: “Falënderojmë Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions për shërbimin e tij dhe i urojmë gjithe te mirat! Zëvendësimi i përhershëm do të emërohet në një datë të mëvonshme. ”

Burimet i thanë Fox News se Trump nuk e thirri Sessions, por Shefi i Shtabit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, e informoi atë për kërkesën e presidentit që të japë dorëheqjen. Sessions pritet të largohet nga Departamenti i Drejtësisë deri në fund të ditës, dhe Whitaker pritet të marrë përsipër detyren menjëherë.

Në letrën e tij të dorëheqjes, Sessions tha se ai ishte “i nderuar që shërbeu” si prokuror i përgjithshëm dhe tha se Departamenti i tij i Drejtësisë “rivendosi dhe mbështeti sundimin e ligjit – një traditë e lavdishme që secili prej nesh ka një përgjegjësi për ta mbrojtur”.

Largimi i Sessions nga Departamenti i Drejtësisë nuk ishte i papritur, pasi presidenti ka sinjalizuar se do të ketë ndryshime në administratën e tij pas zgjedhjeve afatmesme. Por askush nuk u përball me më shumë zëra për një shkarkim të menjëhershëm sesa Sessions.

Për më shumë se një vit, Trump ka kritikuar vazhdimisht Sessions mbi tërheqjen e tij, duke thënë se ai nuk do ta kishte instaluar atë si oficerin e zbatimit të ligjit të vendit në rast se ai do ta kishte ditur se avokati i tij i përgjithshëm do të tërhiqte veten nga hetimi i Rusisë.

Në shtator, Trump tha për marrëdhënien e tij të tensionuar me Sessions, “Unë nuk kam një avokat të përgjithshëm. Është shumë e trishtuar. ”

Në mars 2017, pak pas marrjes së detyrës, Sessions u terhoq nga hetimi i Rusisë, duke cituar përfshirjen e tij si një zëvendësues i profilit të lartë dhe këshilltar në fushatën e Trump.

Hetimi i përpjekjeve të qeverisë ruse për te ndërhyre në zgjedhje e ka perndjekur presidentin që kur ai mori detyrën. Trump dhe ndihmësit e tij kanë mohuar ndonjë bashkëpunim me rusët.

Burime i thanë Fox News se Whitaker tani do të mbikqyri hetimin e Rusisë. Megjithatë, zyrtarët e etikës së Departamentit të Drejtësisë nuk kanë përcaktuar ende nëse ai do të jetë në gjendje ta mbajë atë përgjegjësi, ose nëse ai mund të duhet gjithashtu të largohet nga hetimi.

Është e paqartë nëse Keshilltari i Posaçëm Robert Mueller ishte informuar perpara njoftimit të Sessions.

Demokratët shprehën alarm pas njoftimit. Pasi dëgjoi lajmin për dorëheqjen e Sessions, Udhëheqësi i Pakicave të Senatit Chuck Schumer, D-N.Y., u tha gazetarëve se “mbrojtja e Muellerit dhe hetimi i tij është i një rëndësie të veçantë”.

Ai gjithashtu i bëri thirrje Whitakerit që të terhiqej nga hetimi i Rusisë.

“Duke pasur parasysh komentet e tij të mëparshme për të mbrojtur defektet dhe për të imponuar kufizime në hetimin e Mueller, z. Whitaker duhet të terhiqet nga mbikëqyrja e tij për kohëzgjatjen e tij si prokuror i përgjithshëm”, tha Schumer në një deklaratë.

Udhëheqësi Demokrat i Komisionit Gjyqësor të Dhomes bëri thirrje për “përgjigje menjëherë në lidhje me arsyetimin” pas heqjes së Sessions. Deklarata e tij vjen një ditë pasi Demokratët e rifituan Dhomën, duke u dhënë atyre fuqinë për të nisur hetimet.

“Pse Presidenti e bën këtë ndryshim dhe kush ka autoritet mbi hetimin e Keshilltarit të Posaçëm Mueller?” ka tweetuar Perfaqesuesi Demokrat i Nju Jorkut Jerry Nadler. “Ne do t’i burgosim personat përgjegjës.”

Para se të merrte një vend pune në Departamentin e Drejtësisë, Whitaker shkroi një editorial duke thënë se Mueller “është rrezikshmërisht afër për të kaluar” një “vijë të kuqe” në hetimin e Rusisë nëse shikonte te Trump ose financat e familjes së tij.

“Nuk duhet një avokat ose një ish-prokuror federal si unë, për të konkluduar se hetimi i financave të Donald Trump ose financave të familjes së tij bie tërësisht jashtë fushës së fushatës së tij të vitit 2016 dhe akuzave se fushata koordinohej me qeverinë ruse apo me cilindo tjetër, “Shkroi Whitaker. “Kjo shkon përtej qëllimit të emërimit të konsulentit special”.

Në mars të vitit 2017, Sessions njoftoi planet e tij për të terhequr veten pasi u shfaqën raporte qe detajonin bashkebisedime të pazbuluara me ambasadorin rus Sergej Kislyak gjatë fushatës. Sessions ka thënë se po vepronte në cilësinë e tij si senator Republikan nga Alabama.

Në kohën e tërheqjes së tij, Sessions tha se u takua me “funksionarët e lartë të departamentit të karrierës ” për të diskutuar çështjen.

“Duke përfunduar këto takime sot, kam vendosur të largohem nga çdo hetim ekzistues ose i ardhshëm për çdo çështje që lidhet në një mënyrë ose tjeter me fushatat për president të Shteteve të Bashkuara”, tha Sessions.

Zëvendësprokurori i Përgjithshëm Rod Rosenstein mori kontrollin e hetimit dhe vendosi të emërojë Mueller për të marrë përsipër hetimin.

Ish kolegët e Senatit të Sessions e vlerësuan të mërkurën për shërbimin e tij.

“Unë e falënderoj Jeff Sessions për shërbimin e tij të përkushtuar si prokuror i përgjithshëm,” tha udhëheqësi i shumicës së Senatit Mitch Mitch McConnell, R-Ky. “Gjatë karrierës së tij, si prokuror, senator dhe prokuror i përgjithshëm, ai qëndroi i patundur në përkushtimin e tij për sundimin e ligjit dhe dashurinë e tij për kombin tonë të madh. I uroj atij me te mirën dhe pres që të punoj me të në çdo përpjekje të ardhshme “.

Sessions gjithashtu kishte kritikët e tij – sidomos nga libertarianët civilë dhe të tjerët që nuk u pajtuan me qëndrimin e tij të ashpër ndaj emigracionit të paligjshëm.

“Jeff Sessions ishte prokurori i pergjithshem më i keq në historinë moderne amerikane,” tha të mërkurën drejtori ekzekutiv i American Civil Liberties Union, Anthony D. Romero.

Grindja e Trump me Sessions ishte e dukshme, duke marrë parasysh rolin kryesor dhe të besueshëm që republikani i Alabamës luajti për Trump gjatë fushatës.

Sessions– i cili u lidh me Trump mbi pikëpamjet e tyre populiste mbi tregtinë dhe emigracionin – u bë senatori i parë që perkrahu Trump në shkurt të vitit 2016, kur ai njoftoi mbështetjen e tij për biznesmenin e Nju Jorkut ne fushatën humbese te athershme.

Përkrahja u pa si një goditje ndaj Senatorit te Teksasit Ted Cruz, rivali konservator i Trumpit në garën Republikane, rruga e të cilit drejt fitores, përfshinte një performancë të fortë në shtetet e jugut. Trump fitoi Alabamen.

Sessions vazhdoi të bëhej një nga zëdhenesit më të shquar dhe të sinqerte të Trump gjatë fushatës. Një numër i stafit më të lartë të Sessions – përfshirë Rick Dearborn dhe Stephen Miller – morën role të larta në Shtëpinë e Bardhë. Kur Republikanët e tjerë braktisën Trump pas leshimit të kasetës “Access Hollywood” vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve të përgjithshme, Sessions qëndroi pranë Trump.

Pasi Trump fitoi Shtëpinë e Bardhë, Sessions, që nuk u përball me asnjë opozitë në rizgjedhjen e tij të vitit 2014 në Senat, hoqi dorë nga një vend i sigurt për t’u bërë avokati i pergjithshem i Trump.

Gjatë seancës së tij të konfirmimit, Sessions mohoi akuzat nga Demokratët se ai kishte bërë deklarata raciste të pandjeshme në të kaluarën. Megjithëse shumica e Demokratëve votuan kundër kolegut të tyre të mëparshëm, konfirmimi i tij shihej si shpengim për Sessions, nominimi i të cilit për një gjykatë federale të 1986 u hodh poshtë nga Komiteti Gjyqësor i Senatit në atë kohë.

Si avokat i përgjithshëm, Sessions u përplas me emigracionin e paligjshëm, duke u zotuar të zbatojë ligjin federal.

Veritas.com.al/