Kina ka paralajmëruar se të gjitha bisedimet mbi tregun mes Pekinit dhe Uashingtonin do të zhvlerësohen nëse Shtetet e Bashkuara aplikon sanksionet e tregut.

Pas bisedimeve mes zëvendës- presidentit, Liu He dhe Sekretarit për Tregtinë të Shteteve të Bashkuara, Wilbur Ross, Kina tha se është gati të shtojë importet nga shumë vende.

Vizita e zotit në Kinë vjen pak ditë pasi Uashingtoni kërcënoi për tarifa ekstra mbi 50 miliardë dollarë për mallrat kineze.

Ndërkohë, shtetet anëtare të G7 kanë kundërshtuar tarifat e reja të importit të çelikut dhe aluminit.

Ministri Francez i Financave, Bruno Le Maire, paralajmëroi se lufta e tregjeve mund të fillojë “në pak ditë”.

Veritas.com.al/