Nga: Fatos Bytyçi

PRISHTINE 19 Mars (Reuters) – Njerëz në tërë Kosovën dolën në ballkonet e tyre duke i rënë tepsiave dhe tenxhereve në shenjë proteste për t’i nxitur partitë në pushtet të merreshin me koronavirusin dhe t’i jepnin fund një krize politike e cila mund të rrëzojë qeverinë javën e ardhshme.

Një partner i koalicionit në qeverinë e Kosovës tha të mërkurën se do të paraqesë një mocion për një votim mosbesimi në qeveri pas shkarkimit të ministrit të brendshëm pas një mosmarrëveshjeje nëse do të deklarojë gjendje të jashtëzakonshme për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Isa Mustafa, drejtuesi i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), tha se shkarkimi ishte një kulmim i dallimeve midis partnerëve të koalicionit nëse duhet të hiqet një tarifë prej 100% për mallrat e prodhuara në Serbi.

“Ata po kujdesen për biznesin e tyre. Nuk është koha për hakmarrje por ata duhet të kujdesen për njerëzit,” tha Gazmend Vokshi, 60 vjeç, arkitekt.

“Nëse vazhdojnë kështu, ata (politikanët) nuk do të kenë kohë të kujdesen për ne dhe do të ketë shumë viktima,” tha Naim Miftari, 34 vjeç.

Kosova ka regjistruar 20 persona me virus që nga e Premtja e kaluar kur u raportua rasti i parë.

Tashmë jane mbyllur të gjitha shkollat, kufijtë, fluturimet, baret dhe restorantet. Vetëm supermarketet dhe farmacitë mbeten të hapura.

Shumica e njerëzve me koronavirus erdhën nga Italia ose kanë lidhje me dikë që u kthye nga Italia.

LDK-ja e Mustafës dhe Vetëvendosje, partia e kryeministrit Albin Kurti, formuan qeverinë më pak se dy muaj më parë.

Me 29 anëtarë në Parlamentin me 120 vende, Kabineti i Kurtit nuk ka gjasa t’i mbijetojë votimit.

Kosova prezantoi tarifën në nëntor 2018, duke thënë se do të hiqej pasi Beogradi të njohë Kosovën. Masa ndaloi dialogun për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës dhe zemëroi Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat mbështetën shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Javën e kaluar, Shtetet e Bashkuara ndaluan rreth 50 milion dollarë ndihmë për Kosovën për refuzimin e saj për të hequr tarifat.

Serbia, e cila humbi kontrollin mbi Kosovën pas bombardimeve të NATO-s në 1999, refuzon të njohë pavarësinë e provincës së saj të mëparshme, dhe e konsideron Kosovën një pjesë integrale të territorit të saj përkundër shpalljes së pavarësisë të vitit 2008.

Por për të përparuar në rrugën e saj drejt procesit të pranimit në Bashkimin Evropian, Serbia duhet të normalizojë lidhjet me Prishtinën dhe përfundimisht ta njohë Kosovën, duke e lejuar atë të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara.

 

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.