Kriza politike në Itali u ngjit më lart ditën e Marte me spekulimet se kryeministri Giuseppe Conte do të japë dorëheqjen pasi ministri i Brendshëm, i krahut të djathtë, Matteo Salvini i hoqi prizën qeverisë së koalicionit dy- funksional.

Conte është bërë gati që të flasë në Senat në ora 3:00 pm (1300 GMT) pas një jave dështimesh që pësoi aloeanca me vendimin dramatik të Salvinit për ta prishur aleancën, në 8 gusht. Vendimi i tij e shkëput nga eurozona ekonominë e tretë më të madhe drejt një përledhjeje politike.

Partia League, anti emigrante, e Salvinit, është ngjitur më lart në sondazhe popullore gjatë muajve të mosmarrëveshjeve me Partinë anti- establishment ‘Pesë Yjet’ (M5S).

Salvini, i cili gjithashtu është zëvendës- kryeministër, shpreson se do të shkaktojë zgjedhje të parakohshme, që sipas sondazheve partia e tij League dhe aleatët e djathtë mund të fitojnë.

VERITAS.COM.AL/