Ndryshimi i kursit të presidentit vjen ndërsa rastet e reja të COVID-19 rriten dhe shumë shtete hapa të kundërt të koronavirusit

Ishte një qasje jashtëzakonisht e ndryshme për një president i cili është akuzuar për nënvlerësimin e ashpërsisë së pandemisë së koronavirusit.

“Me siguri, për fat të keq, do të përkeqësohet para se të bëhet më mirë,” tha Presidenti Trump javën e kaluar – ndërsa u kthye në dhomën e konferencave për shtyp në Shtëpinë e Bardhë për të dhënë konferencën e tij të parë të koronavirusit që nga prilli.

Dhe duke lënë mënjanë ngurrimin e tij për një kohë të gjatë për të veshur një maskë ose nxitur amerikanët që të maskohen për të parandaluar përhapjen e virusit, presidenti theksoi se “pavarësisht nëse ju pëlqen maska apo jo, ato kanë një ndikim”. Ai më vonë pranoi, “Unë jam mësuar me maskën.”

Ndryshimi i kursit të presidentit vjen kur rastet e reja të COVID-19 rriten dhe shumë shtete kthehen ose ndalojnë lëvizjet për të hequr kufizimet e koronavirusit. Dhe vjen vetëm me tre muaj e gjysmë për të kaluar deri në Ditën e Zgjedhjeve, me sondazhet e opinionit publik që tregojnë se Trump po bie gjithnjë e më shumë pas sfiduesit demokrat Joe Biden.

E Diela shënon saktësisht 100 ditë deri në zgjedhje. Me orët që po kalojnë duke kërkuar fatet e tij politike, dy javët e kaluara kanë qenë dëshmitarë të presidentit duke bërë kthesa të tjera dramatike. Së pari ishte largimi i Trumpit nga Brad Parscale si menaxher i tij për rizgjedhje.

Pastaj, presidenti hodhi papritmas aspektet e mëdha festive të Konventës Kombëtare Republikane në Jacksonville, ndërsa koronavirusi u rrit në Florida. Masa ishte tronditëse, pasi Trump transferoi kongresin në Jacksonville nga Charlotte vetëm një muaj më parë pasi guvernatori Demokratik i Karolinës së Veriut nuk do të garantonte një kongres të plotë me një arenë të mbushur plot me zyrtarë të partisë dhe aktivistë.

Por ndërsa fushata Trump ka përqeshur prej kohësh sondazhet që nuk arritën të parashikojnë fitoren e tij katër vjet më parë, konsistenca e mesazhit të tyre javët e fundit duket se ka pasur një ndikim. Një mesatare e sondazheve të fundit kombëtar të përpiluar nga Real Clear Politics tregon presidentin që ndahet me kandidatin e supozuar Demokratik me gati 9 pikë./ Fox News/

VERITAS.COM.AL