Kim Jong Un dhe Moon Jae-in kanë vizituar vendlindjen shpirtërore të kombit Korean për të manifestuar unitetin pas samitit të tyre Veri- Jug që do t i japë një moment tjetër të ri negociatave të Phenianit me Uashingtonin.

Lideri i Koresë së Veriut ditën e mërkure u shpreh dakord për të mbyllur stacionin e provave raketore në Tongchang, në prani të vëzhguesve ndërkombëtarë, një lëvizje që Shtetet e Bashkuara e mirëpriten.

Phenian gjithashtu tha se mund të çmontojë uzinën  bërthamore më të famshme në Yongbyon, në qoftë se Shtetet e Bashkuara merr ‘masat përkatëse’, ndërsa Kim dhe lideri i Jugut, Moon, mbajtën samitin e tretë brenda vitit.

Veritas.com.al/