Liderët e BE përfunduan një marrëveshje të vështirë mbi emigracionin pas një nate të tërë bisedimesh nga e Enjte në të Premte. Kryeministri Italian i linjës së ashpër tha se kjo nënkupton që vendi i tij nuk është “më i vetëm”  mbajtjen e përgjegjësive për emigrantët.

Kryeministri Italian, Giuseppe Conte, që drejton një qeveri të moshës vetëm një- mujore anti emigracion, kishte shpallur se do të vërë veton mbi deklaratën e përbashkët për gjithë agjendën e samitit të Brukselit; por më në fund arritën në marrëveshje pak para mëngjesit.

Samiti u zhvillua në një atmosferë të krizës politike, me kancelaren gjermane Angela Merkel nën presion politik të tensionuar në vendin e saj dhe me qeverinë e re italiane euroskeptike që po kërcënon se do të rrëzojë çdo marrëveshje me të cilën nuk pajtohet.

Veritas.com.al/

Angela Merkel et al. looking at the camera

Italian Prime Minister Giuseppe Conte leaves a European Union leaders summit in Brussels, Belgium, June 29, 2018.

French President Emmanuel Macron, second left, speaks with European Council President Donald Tusk, left, as Spanish Prime Minister Pedro Sanchez, right, and British Prime Minister Theresa May, second right, enter the room during a round table meeting at an EU summit in Brussels, Thursday, June 28, 2018.

French President Emmanuel Macron talks with journalists as he leaves an EU summit in Brussels, early Friday, June 29, 2018.