8 Maj 20200

Frankfurt mbi Main (AFP) – Gjigandi i linjës ajrore Gjermane Lufthansa tha të Premten se do të fluturojë dy herë më shumë avionë në qershor sesa javët e fundit dhe do të kthehet në disa destinacione Evropiane, por plani i fluturimit mbetet një hije e operacioneve para-koronavirus.

Spote të dashura për pushuesit si ishulli Spanjoll Majorca, Kreta dhe tërheqësja Gjermane Sylt e Detit të Veriut do të kthehen në oraret, me 160 avionë që mbajnë posturen e Lufthansa-s ose logot e filialeve Zvicerane dhe Eurowings.

Më shumë detaje mbi 106 destinacionet e planifikuara do të publikohen javën e ardhshme, tha Lufthansa.

Por pjesa dërrmuese e rreth 760 aeroplanëve të grupit do të qëndrojnë në bazë pasi kufizimet në udhëtime dhe destinacione turistike si hotele dhe restorante do lehtësohen vetëm ngadalë në kontinent.

“Ne ndiejmë një dëshirë të madhe dhe mall mes njerëzve për të udhëtuar përsëri,” tha anëtari i bordit Harry Hohmeister në një deklaratë.

“Me gjithë kujdesin e duhur, ne tani po bëjmë të mundur për njerëzit të rikuperojnë dhe të provojnë atë që ju desh të bënin pak për një kohë të gjatë.”

Detajet e planit të fluturimit të qershorit u publikuan më pak se 24 orë pasi grupi i Frankfurtit tha se ishte në bisedime me qeverinë Gjermane për të blerë aksione dhe të ofrojë një kredi për ta mbajtur në sipërfaqe gjatë krizës së koronavirusit.

Berlini mund të përfundojë të zotërojë rreth 25 përqind të Lufthansa-s, megjithëse politikanët janë ende duke u grindur mbi detajet.

Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier i tha të përditshmes në stilin tabloid Bild të enjten se Lufthansa ishte pjesë e “argjendit të familjes” të Gjermanisë dhe se Berlini synonte të shmangte një “shitje likuidimi” të firmave të vlefshme.

VERITAS.COM.AL/