Ish presidenti i Parlamentit Europian, Martin Schulz ka njoftuar se do të japë dorëheqjen nga posti i tij si president i Partisë së krahut të majtë Social Demokrate (SPD), pas një lufte të masive të brendshme në parti.

Schulz njoftoi dorëheqjen e menjëhershme nga pozicioni i presidentit të SPD, ditën e Martë pasdite pasi SPD është tronditur nga grindjet e brendshme pas rezultateve në zgjedhje shtatorin e kaluar, siç raporton Der Spiegel.

Lëvizja erdhi në më pak se një javë pasi Schulz dhe dorëheqjen nga emërimi  si Ministër i Jashtëm në një të ashtuquajtur qeveri e  Koalicionit të Madh mes SPD, kancelares Angela Merkel nga Kristian Demokratët (CDU) dhe Unionin Social Demokristian Bavarian (CSU).

Shultz ka mbijetuar në post vetëm 36 orë.

Veritas.com.al/