-Senatorët e GOP që konsiderojnë opsionin “ndërprit vrasjen” duhet të zbardhin spiralen e procesit jashtë kontrollit-

Udhëheqësi i shumicës së senatit Mitch McConnell raportohet se është afër përfundimit të një rregulli që do të lejojë që ekipi i Presidentit Trump të lëvizë për të hedhur poshtë nenet e impeachmentit në Senat shpejt pasi të jenë paraqitur disa prova- si një lloj valvule sigurie në rast se Demokratët përpiqen të zvarrisin gjyqin për javë të tëra.

Diskutimet erdhën ndërsa senatori GOP i Teksasit Ted Cruz i tha Fox Neës në “Sunday Morning Futures” se gjyqi mund të zgjasë “deri në gjashtë ose tetë javë ose edhe më gjatë”, nëse Senati vendos të dëgjojë dëshmitarët shtesë – një prospekt që mund të ndërhyjë me garat e primareve te ardhshme presidenciale, ndërsa Sens. Bernie Sanders, I-Vt., dhe Elizabeth Warren, D-Mass., ka të ngjarë të tërhiqen nga pista e fushatës.

McConnell, R-Ky., nuk do të jetë i detyruar të bëjë publik versionin përfundimtar të rezolutës së tij duke fiksuar parametrat e gjykimit të impeachmentit deri të Martën, por Republikanët e lartë kanë thënë se ata kane mbështetur variantin që t’i ofrojnë Trumpit mundësisë të shkurtojë procesin. Për shembull, senatori republikan i Misurit, Josh Hawley, i tha Axios se do të ishte “shumë, shumë i befasuar” nëse rezolucioni i McConnell nuk do përfshinte atë lloj ndërprerjeje te ‘vrasjes’.

Veritas.com.al/