KOMENT/

Pas luftes se gjate dhe sulmeve te papushim te presidentit Meta kunder ‘ viktimes’ se tij, gjykatesit Ardian Dvorani, me ne fund presidenti e fitoi betejen.

Edhe ne vitin 2011 gjykatesi Dvorani kishte faliemntuar para Ilir Metes, atehere zevendeskryeminister. Ne gjykimin mbi videon qe tregonte meten duke marre 700 mije euro perfitim te paligjshem nga tenderet shteterore, Dvorani ishte i vetmi gjykates qe nuk pranoi pagese nga Meta dhe prandaj vpotoi qe Meta te denohej. Ketu Dvorani humbi, por inati i Metes e ndoqi kembe kembes, deri me sot.

Kesaj radhe u aktivizuar Keshilli i Larte i Drejtessise per te realizuar vullnetin e Metes

Ardian Dvorani ka folur për herë të parë pas vendimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor për mbarimin e mandatit si gjyqtar në Gjykatën e Lartë, rrjedhimisht edhe nga drejtimi i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

 “Juridikisht është një gafë e paimagjinueshme”! Kështu e ka cilësuar Ardian Dvorani shkarkimin si anëtar i Gjykatës së Lartë.

“Juridikisht është një gafë e paimagjinueshme. Por duhet të shikoj çfarë do të katranosin në arsyetim.
Reforma e drejtësisë ka ende rrugë të gjatë për të provuar qëllimin e mirë të saj”
, tha Dvorani.

Kujtojmë që anëtaret kanë vendosur me 6 vota pro përfundimit të mandatit ndërsa 3 prej tyre kanë qenë kundër.

VERITAS.COM.AL